Z cyklu Kryminalne czwartki w Lublinie – spotkanie z Wojciechem Miłoszewskim, Studio im. Budki Suflera, 11 kwietnia, godz. 18:00

Wojtek Miłoszewski to polski scenarzysta, dramaturg a także pisarz, który zadebiutował na rynku literackim wydaną w 2017 roku głośną powieścią z pogranicza sensacji i political fiction zatytułowaną Inwazja, która otwiera cykl Wojna.pl.

Wojciech Miłoszewski urodził się w 1980 roku w Warszawie. Jest młodszym o cztery lata bratem innego popularnego pisarza, Zygmunta Miłoszewskiego. Sam Wojciech od 2014 roku pełni funkcję jednego ze scenarzystów serialu paradokumentalnego

Policjantki i policjanci. Miał również swój wkład w scenariusz świetnie odebranego serialu kryminalnego Wataha.

W 2015 roku, wspólnie z bratem Zygmuntem napisał także scenariusz do serialu Prokurator. Obraz ten został w 2016 roku uhonorowany Polską Nagrodą Filmową Orzeł 2016 w kategorii najlepszego filmowego serialu fabularnego.

Debiutancka powieść Wojciecha Miłoszewskiego – dedykowana bardziej znanemu bratu – ukazała się w 2017 roku. Fabuła Inwazji, rozgrywa się współcześnie. Czytelnik staje się świadkiem napadu Rosji na Polskę, który ma być rozwiązaniem jej własnego kryzysu. Na tle tych tragicznych w skutkach wydarzeń rozgrywają się losy trojga głównych bohaterów.

Roman jest porucznikiem, który z powodu miłosnego zawodu chciał odebrać sobie życie, jednak w obliczu zagrożenia wraca do służby, by bronić ojczyzny. Michał, dawniej nauczyciel historii, dziś ledwie wiążący koniec z końcem pracownik call center, podejmuje decyzję o ucieczce całej rodziny ze zniszczonych Katowic. Żyjąca w ciągłym strachu przed ojcem Danuta postanawia w końcu się zbuntować. Inwazja pełna jest mrożących krew w żyłach elementów sensacyjnych i militarnych oraz sporów pomiędzy czołowymi światowymi politykami. Stanowi też przestrogę przed niefrasobliwością w kontaktach dyplomatycznych z sąsiadami, w których jeden niewłaściwy ruch może nieść za sobą katastrofalne skutki. Kontynuacją cyklu jest książka Farba. Ale Miłoszewski rozpoczął też drugi cykl kryminałów, których bohaterem jest krakowski komisarz Kastor Grudziński, który otrzymuje zgłoszenie o zaginięciu bogatego biznesmena i tym samym wpada na trop serii niewyjaśnionych zabójstw. Niewątpliwą atrakcją powieści jest pieczołowicie odtwarzany koloryt początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy w kinach grano Bonda z Timothym Daltonem, po ulicach jeździły polonezy a nowe biznesy wyrastały jak grzyby po deszczu.

 

Share This