W cyklu Na własne uszy spotkanie z Kamilą Litman, prezentacja reportażu „Wujek z Brazylii”, warsztaty kultury, sala widowiskowa, 11 czerwca, godz. 18:00

Kamila Litman – z wykształcenia polonistka i edytorka. Pasjonuje ją kabaret, w szczególności piosenka kabaretowa. Jako wielbicielka tekstów Jeremiego Przybory, Jonasza Kofty, Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego, za jedno z najważniejszych doświadczeń życiowych uważa spotkanie z ostatnim z wymienionych mistrzów słowa. Prywatnie, jest szczęśliwą mamą Antka i Małgosi.

Przygodę z radiem rozpoczęła nagle i nieoczekiwanie, wstępując pewnego dnia do Studenckiego Radia Żak Politechniki Łódzkiej. Nauczyła się tam, że radio to przede wszystkim kontakt z drugim człowiekiem – słuchaczem, rozmówcą, realizatorem dźwięku. Od 2011 roku pracuje w Radiu Łódź,  przede wszystkim jako reporterka. W codziennym natłoku zdarzeń i nagrań stara się znaleźć czas na dłuższe formy. Praca nad reportażami to zwykle długie wieczory spędzone na nagrywaniu, odsłuchiwaniu, komponowaniu i poprawianiu, ale możliwość zbliżenia się do każdego z bohaterów rekompensuje nawet największy wysiłek.

Zdobyła m.in. II miejsce w konkursie łódzkiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich na dziennikarza roku 2016,  wyróżnienie w XXII edycji konkursu stypendialnego im. Jacka Stwory za reportaż Wujek z Brazylii, wyróżnienie w konkursie artystycznych form radiowych Grand PiK 2019 za reportaż „Śmierć Antoniego Chmielewskiego”.

Wujek z Brazylii – w 1910 roku rozeszły się drogi dwóch sióstr: Marianna razem z mężem Stefanem emigrowała do Brazylii, Regina pozostała w Polsce i tu założyła rodzinę. Jeszcze w latach sześćdziesiątych krewni wymieniali listy, potem jednak kontakt się urwał. Dzięki zachowanej korespondencji i portalowi społecznościowemu po 106 latach rozłąki potomkowie sióstr ponownie się odnaleźli, a wnuk Marianny postanowił odwiedzić w Polsce prawnuczkę Reginy.

Więcej na: www.radio.lublin.pl

 

Share This