Po blisko 30 latach, prekursorzy rocka gotyckiego w Polsce, zespół Blitzkrieg powraca na scenę. Muzycy zagrali otwartą próbę w Debich Studio w Radiu Łódź a wkrótce (24 października) wystąpią razem z legendą punk rocka Moskwą na Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit w Łodzi. Pierwszy występ po trzech dekadach dał pretekst do wspomnień o historii grupy Blitzkrieg i o łódzkiej sceny muzycznej.

W piątek 4 października o godz. 20 Radio Łódź zaprasza do wysłuchania rozmowy z muzykami oraz mini koncertu w Debich Studio. Blitzkrieg to zespół z kręgu tzw. zimnej fali, tworzący pod wpływem Bauhaus, Swans, wczesnego The Cult. Powstał w 1986 r. w Łodzi. W jego składzie znaleźli się: Piotr “Dyda” Czyszanowski (wokal, gitara basowa), Tomasz “Mech” Wojciechowski (gitara) i Tomasz Bryczek (perkusja). Już po pierwszym koncercie muzycy zawiesili działalność tworzonej przez siebie formacji i wespół z wokalistą Bogusławem Michalonkiem utworzyli grupę Cinema. Jesienią 1987 r. reaktywowali na nowo Blitzkrieg, by w roku następnym zakwalifikować się do konkursu festiwalu w Jarocinie, co zostało udokumentowane utworem “Remarque”, który został wydany w 1989 r. na składance “Jarocin ’88”. W tym samym roku trio ponownie wystąpiło na tym festiwalu, jednak już w roli gościa (zespół zaprosił Tomasz Budzyński z Armii, zawiadujący koncertem “Dzień Armii”). Był to zresztą wyjątkowy rok w historii Blitzkrieg – zespół pokazał się jeszcze na katowickich Odjazdach oraz na warszawskiej Zadymie, a jego “Fall Of Jericho” weszło na listę przebojów Rozgłośni Harcerskiej.
W 1991 r. grupa ponownie wystąpiła w Jarocinie. “Fall Of Jericho” oraz “Flexible” – drugi utwór z sesji w studiu w Izabelinie jeszcze w latach 80. – znalazły się na jedynym albumie Blitzkriegu – “Holy War”, nagranym dopiero w 1991 r. w składzie powiększonym o basistę Pawła Bulskiego z Pornografii i klawiszowca Tomasza Tybulczuka. Blitzkrieg zakończył działalność w 1991 roku. Na powrót grupy fani czekali blisko 30 lat. Blitzkrieg wznowił działalność wydając reedycję płyty „Holy War”. Album został zrealizowany w  „garażowym” studiu w Warszawie.

Więcej na:  facebook.com

 

Share This