15 lutego Radio Kraków, pierwsze radio w Małopolsce i najstarsza regionalna rozgłośnia w kraju, świętuje 90. urodziny. Z tej okazji był tort i muffinki.

“Halo! Halo! Tu Polskie Radio Kraków, fala 422” – tymi słowami 15 lutego 1927 roku Lena Meyerholdowa zainaugurowała antenową działalność Radia Kraków. Miało to miejsce niespełna półtora roku po uruchomieniu Polskiego Radia w Warszawie. 90 lat historii Radia Kraków to równocześnie 90 lat historii Krakowa i Małopolski. To najważniejsze dla mieszkańców regionu wydarzenia, które Radio Kraków relacjonowało, w tym wszystkie pielgrzymki papieskie, transmisje najważniejszych wydarzeń kulturalnych, czy wydarzeń sportowych.  To na antenie Radia Kraków miała  miejsce m.in. pierwsza transmisja sportowa z boiska piłkarskiego (relacje z meczu Wisła-Cracovia rozegranego 22 września 1929). Za pośrednictwem Radia Kraków od 1 sierpnia 1927 roku codziennie (z wyjątkiem okresu II wojny światowej) w samo południe w Polskim Radiu nadawany jest hejnał z wieży Mariackiej.

Dziś Radio Kraków jest jednym z najważniejszych mediów w Krakowie i Małopolsce i  najbardziej opiniotwórczym medium regionalnym w Polsce (wg rankingu Instytutu Monitorowania Mediów Radio Kraków).  W roku 2012 za zaangażowanie w  wydarzenia   ważne  dla lokalnej społeczności oraz  dbałość o najwyższą jakość  programu i  informacji otrzymało srebrny Medal Cracoviae Merenti, najwyższe odznaczenie Miasta Krakowa.

Jubileusz 90-lecia ma być okazją,  aby nawiązać do najlepszych tradycji Radia Kraków – radia od zawsze związanego z Krakowem i Małopolską. Radia, z którym współpracowali i współpracują najwybitniejsi twórcy kultury i nauki, które jest miejscem realizacji ważnych wydarzeń społecznych i artystycznych.

Pin It on Pinterest

Share This