Radio dla Ciebie zaprasza na cykl powieści Josepha Conrada „Lord Jim” oraz „Jądro ciemności” z udziałem znakomitego Adama Ferencego. Codziennie, po godz. 20.00 na antenie RDC zostaną zaprezentowane kolejne fragmenty twórczości Conrada. Premiera już w poniedziałek 29 stycznia.

„Lord Jim” to jedna z najbardziej cenionych powieści Conrada. Ukazała się w 1900 roku i jest jednym z kluczowych dzieł światowej prozy XX wieku. Poznajemy w niej losy młodego Anglika, początkowo jako oficera marynarki handlowej, następnie pracującego w portach południowo – wschodniej Azji, a na koniec pełniącego rolę przywódcy na Borneo. „Jądro ciemności” to z kolei historia podróży do serca niebezpiecznej afrykańskiej dżungli. Podróż ta nieodwołalnie zmienia głównego bohatera – Marlowa, który tak jak sam Conrad przed laty, podróżuje rzeką, niewielkim parostatkiem, do kresu cywilizowanego świata, by poznać legendarnego agenta kolonii (Kurtza). W trakcie wyprawy świat staje się coraz mniej zrozumiały, a dotąd niewytłumaczalne zło próbuje być usprawiedliwiane. Spotkanie z umierającym Kurtzem zbliża bohatera do granicy obłędu, do tytułowego jądra ciemności.

W 2017 roku przypadała okrągła, 160. rocznica urodzin Josepha Conrada, pochodzącego z Polski jednego z najważniejszych przedstawicieli literatury światowej. Z tej okazji Sejm RP ustanowił rok 2017 Rokiem Josepha Conrada.

Projekt finansowany ze środków Finoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego (FINA).

żródło: RDC

Pin It on Pinterest

Share This