„Bejt znaczy dom”, studio koncertowe im. Tadeusza Nalepy, 26 maja, godz. 19:00

„Bejt znaczy dom” to przejmująca  historia  z okresu okupacji niemieckiej. Przeniesiemy się do Markowej na Podkarpaciu, gdzie Antoni i Dorota Szylarowie czasu II wojny światowej ukrywali siedmioro Żydów z rodziny Weltzów (Miriam z czwórką dzieci – Mońkiem, Abrahamem, Reśką i Aronem oraz Shirley – żona Arona. Szylarowie przyjęli również kilkuletniego Leona, synka Arona i Shirley, który od początku wojny mieszkał jako Staś w polskiej rodzinie w Jarosławiu). Mimo obaw wynikających z troski o pięcioro własnych dzieci a także bezpośredniej bliskości posterunku policji, Szylarowie zgodzili się podjąć ryzyko.

Początkowo rodzina żydowska znalazła schronienie w stodole, a później na strychu domu. Determinacji Szylarów nie zmieniła okrutna zbrodnia dokonana przez Niemców na Ulmach – sąsiadach Szylarów. Zginęło wówczas 16 osób (cała rodzina Ulmów i wszyscy ukrywani przez nich Żydzi). Na szczęście historia rodziny Weltzów miała inny finał. Wszyscy Żydzi ukrywani przez Szylarów przeżyli wojnę. 11 lutego 1982 r. Helena Szylar-Kielar, Zofia Szylar-Broda oraz pośmiertnie Antoni i Dorota Szylarowie zostali uhonorowani medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

Niezwykły dom rodziny Szylarów istnieje do dziś. Został przeniesiony do Skansenu w Markowej prowadzonego przez Towarzystwo Przyjaciół Markowej.

Reportaż „Bejt znaczy dom” to opowieść o realiach życia w ukryciu i trudach zachowania tajemnicy. Historię ukrywania żydowskiej rodziny Weltzów, opowiada Eugeniusz Szylar, który w 1943 roku miał 11 lat. Jak dziecko postrzega rzeczywistość wojny? W jaki sposób dźwiga konsekwencje heroicznych ale i  tragicznych decyzji rodziców?

Specjalną animacje do reportażu Agnieszki Lipskiej i Adama Głaczyńskiego przygotował malarz i grafik Mikołaj Birek z Zakładu Grafiki Komputerowej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Wysłuchanie reportażu i  spotkanie z bohaterem wieczoru rozpocznie się 26  maja  o godz. 19 w studiu koncertowym im. Tadeusza Nalepy.

Więcej na: www.radio.rzeszow.pl

Pin It on Pinterest

Share This