„Danzigerstrasse 13” – słuchowisko Muzeum Tradycji Niepodległościowych i Radia Łódź. W rocznicę wybuchu II wojny światowej.

1 września ma swoją premierę kolejny spektakl radiowy przygotowany przez łódzką rozgłośnię i muzeum. Jego autorzy przypominają tragiczne losy kobiet osadzonych w więzieniu przy ul. Gdańskiej 13 w Łodzi w czasie II wojny światowej.

Scenariusz powstał na podstawie wspomnień Barbary Cygańskiej, więźniarki z ul. Gdańskiej, gdzie dzisiaj jest Muzeum Tradycji Niepodległościowych. To współczesna lekcja historii.

„Przesiedziała w więzieniu blisko 370 dni. Wspomnienia powstały w latach 90, nagrane na dyktafon, To autentyczne wojenne losy bohaterki, z elementami fikcji” – mówi dr Sebastian Adamkiewicz z Muzeum Tradycji Niepodległościowych.

Są to nie tylko wstrząsające opowieści o ludzkim cierpieniu, strachu, poszukiwaniu człowieczeństwa, ale także pełen nadziei tekst o przyjaźni i miłości w ekstremalnych czasach.

 Relacja Barbary Cygańskiej pokazuje także Łódź w czasie okupacji niemieckiej i trudne położenie ludności polskiej. Jest także spojrzeniem na grozę wojny z perspektywy kobiecej.

„Rok temu  opowiedzieliśmy o pobycie Józefa Piłsudskiego w Łodzi, na przełomie XIX i XX wieku. Teraz przypominamy tragiczne losy więźniarek. Będzie przerażająco, romantycznie i wzruszająco a chwilami z lekkim humorem” – przekonuje Marcin Wąsiewicz, dyrektor programu Radia Łódź. I dodaje, że było to niezwykłe doświadczenie dla aktorów. Słuchowisko zrealizowano w oryginalnej przestrzeni więziennej celi.

„Powtórzyliśmy zabieg, który wykorzystaliśmy w poprzednim słuchowisku. Sprawdziliśmy, że te naturalne, prawdziwe wnętrza mają brzmienie, które nie byłoby możliwe do osiągnięcia w studiu” – przyznaje reżyser spektaklu Mikołaj Szczęsny.

Autorami scenariusza są Rafał Zięba i Maria Oberman. Słuchowisko zrealizował Andrzej Papajak z Radia Łódź. Za konsultacje historyczną odpowiada dr Sylwia Wielichowska.

Premierę słuchowiska “Danzigerstrasse 13” zaplanowano na 1 września, w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Spektakl radiowy powstał dzięki środkom pozyskanym z Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.

Więcej na: radiolodz.pl

Pin It on Pinterest

Share This