„Marsz jamników”,  zbiórka przy Barbakanie, 15 września,  godz. 11:45

To bez wątpienia najbardziej rozmerdane święto roku. 15 września w samo południe, spod Barbakanu już po raz 25. wyruszy „Marsz jamników”.  Na wyjątkowe święto miłośników jamniczej rasy i przyjaciół wszystkich psów zapraszają Radio Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe.

 

Ponoć w ich przypadku wady dominują nad zaletami. Ponoć, mimo przeciętnej inteligencji, przez właścicieli i liczne grono miłośników uznawane są za psią elitę. Bo ­­– jak udowadniają historie „wielkich i znanych”, którzy właśnie jamnika wybrali za psiego towarzysza – jamnik to po prostu styl życia. Prawdę tę, na przekór jamniczym sceptykom, przeciwnikom i malkontentom, 15 września już po raz 25. udowodnią sympatycy tej nadzwyczaj charakternej rasy, którzy ze swoimi psimi połówkami przemaszerują spod Barbakanu na Rynek Główny w Krakowie. Rozmerdany i rozszczekany pochód wyruszy wraz pierwszymi dźwiękami południowego hejnału. Marszowym krokiem poprowadzi go Orkiestra Wieniawa. Zapraszamy do Krakowa, zapraszamy pod Barbakan i na Rynek Główny nie tylko właścicieli jamników, ale też miłośników wszystkich czworonogów: będziemy się bawić
i pomagać. Od godz. 10:00 na Rynku Głównym dyżurować będą psi eksperci. Na stoiskach wokół sceny można będzie porozmawiać ze specjalistami i bezpłatnie skorzystać
z różnorakich usług. W punktach konsultacyjnych na wszystkie pytania i wątpliwości dotyczące zdrowia i niepokojących zachowań psich towarzyszy odpowiedzą: weterynarz, dietetyk zwierzęcy, behawiorysta, instruktor szkolenia psów, zoofizjoterapeuta, rehabilitant zwierzęcy i zawodowy petsitter. Dostępny będzie cieszący się ogromną popularnością punkt bezpłatnego czipowania i profesjonalny salon psiej piękności.

Nie zabraknie wyzwań i atrakcji – na uczestników marszu czeka tradycyjny jamniczy konkurs
z nagrodami. W tym roku pod hasłem „Ty i Twój jamnik – para z charakterem”.
Podczas przemarszu behawioryści wypatrywać będą w wielonożnym tłumie par potwierdzających opinię, że jamnik jako psi indywidualista i czworonóg obdarzony niepokornym charakterem może tworzyć zgodną parę jedynie z kimś o podobnym usposobieniu. A warto przypomnieć, że wśród towarzyszy jamniczego życia (bo trudno mówić o „właścicielu jamnika”) były tak wybitne i zarazem mocne osobowości jak Andy Warhol, królowa Wiktoria, Stanisław Lem, Jerzy Waldorff czy  Michalina Wisłocka.

Marsz jamników jest również okazją, aby pomagać i o pomaganiu rozmawiać.
A pomagamy najsmutniejszym i najbardziej zapomnianym psiakom – psom ze schronisk
i przytulisk. Na scenie pod Ratuszem swój finał będzie miała poprzedzająca „Marsz jamników” akcja „Pieskie życie zmieniamy na dobre”, podczas której Radio Kraków stara się pomóc w znalezieniu dobrych domów dla psów czekających na adopcję w małopolskich schroniskach. Samotne i bezdomne psiaki mogą liczyć również na ogromne serca uczestników „Marszu jamników” – na jednym z 10 stoisk umiejscowionych wokół sceny pod Ratuszem prowadzona będzie zbiórka karmy dla czworonogów z małopolskich przytulisk w Łętkowicach i Harbutowicach. Zachęcamy, aby już dziś zaplanować rodzinny spacer na Rynek Główny, liczymy na udział w zbiórce nie tylko uczestników marszu, ale też wszystkich krakowian. Zapraszamy!

 

Scenariusz Marszu Jamników 2019            

Godz. 11:45: Zbiórka pod Barbakanem i formowanie pochodu.

Godz. 12:00: Rozpoczęcie pochodu i przemarsz ulica Floriańską. W trakcie przemarszu behawioryści zwierzęcy wybiorą 5 par (jamnik+właściciel) , które wezmą udział w konkursie „Ty i Twój jamnik – para z charakterem”

Godz. 12:20: Przybycie pochodu na Rynek Główny.

Na scenie pod Ratuszem:
– pomagamy: finał akcji adopcyjnej psów z małopolskich schronisk i przytulisk „Pieskie życie zmieniamy na dobre”,

–  bawimy się: konkurs „Ty i Twój jamnik – para z charakterem”.

Ok. godz. 13:20:  Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród.

Organizator Marszu: Radio Kraków.

Współorganizator: Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Sponsor: Leopardus Sieć Sklepów Zoologicznych.

Więcej na: www.radiokrakow.pl

Share This