Muzyczny 31 października przedstawia Jakub Kozłowski:

1952: Pianista Johnnie Johnson (niezwykle popularny w St. Louis muzyk boogie-woogie) znalazł się w bardzo kłopotliwej sytuacji, kiedy jego gitarzysta doznał udaru zaraz przed zaplanowanym noworocznym występem. Należało znaleźć zastępstwo. Wybór Johnsona padł na nieznanego wówczas, 26-letniego fryzjera Chucka Berry’ego. Rozpoczęcie kariery w show-businessie nie powstrzymało jednak Berry’ego przed kontynuowaniem pracy w zakładzie fryzjerskim. Posadę utrzymał jeszcze przez następne trzy lata.

1961: Na świat przychodzi Larry Mullen. Wieloletni perkusista najbardziej znanego irlandzkiego zespołu U2. Pochodzi z katolickiej rodziny. To on, za namową ojca, wywiesił ogłoszenie o poszukiwaniu muzyków do wspólnego projektu muzycznego. Dzięki jego inicjatywie powstał zespół U2. Poza działalnością w zespole udzielał się również w projektach muzycznych takich artystów, jak B.B. King czy Daniel Lanois. Według zestawienia magazynu „Stylus” jest on 21. najlepszym perkusistą na świecie.

1964: Po wylądowaniu w Bostonie, Ray Charles zostaje aresztowany po tym, jak w jego bagażu strażnicy celnicy odnajdują marihuanę i heroinę. To już trzecia podobna wpadka słynnego muzyka, który problemy ze stróżami prawa miał również w roku 1958 i 1961. Aby uniknąć więzienia, zmuszony jest przystąpić do jednego z programów odwykowych. Chęć zmiany nie uchroniła go przed otrzymaniem wyroku w zawieszeniu.

1974: W jaskini Chislehurst, Led Zeppelin zorganizowali tego dnia wielką imprezę inauguracyjną zwiastującą otwarcie nowej wytwórni płytowej – Swan Song. Od teraz muzyka Zeppelinów będzie wydawana przez nich samych. Aby to uczcić, na przyjęciu drinki roznoszone były przez zakonnice ubrane wyłącznie w… szelki, a nagie kobiety wylegiwały się w trumnach wypełnionych galaretką. Natomiast roznegliżowani męscy wrestlerzy zmagali się ze sobą w zaułkach jaskini. Czyli dla Zeppelinów – dzień jak co dzień. Impreza nieźle jednak zaskoczyła Bad Company i The Pretty Things – pozostałe zespoły wydawane przez Swan Song.

1975: Na rynku ukazuje się singiel z „Bohemian Rhapsody”, jedna z najsłynniejszych piosenek w historii zespołu Queen.

Więcej na: radiopoznan.fm/

Pin It on Pinterest

Share This