Radio Lublin zaprasza na cykl Na własne uszy, a w nim spotkanie z Alicją Grembowicz i prezentacja reportażu: Podróż Kasi, 12 listopada, godz. 18.00, Cafe Próba 

Alicja Grembowicz – pracuje w radiu z przerwami od ponad trzydziestu lat. Zaczynała swoją karierę w Muzyce i Aktualnościach. Krótkie formy dziennikarskie uczyły dyscypliny w myśl zasady: “minimum słów, maksimum treści”. Potem pracowała w Redakcji Społecznej, która dała szansę na tworzenie dłuższych i pogłębionych form. A obecne (od 20 lat) związana jest ze Studiem Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia i twierdzi, że jest to najwspanialsze miejsce pracy, do jakiego mogła trafić. Za reportaże i dokumenty zdobyła ponad trzydzieści prestiżowych nagród. Została odznaczona medalem “Gloria Artis” i “Złotym mikrofonem”.

Podróż Kasi – Ponad 20 lat temu polskie małżeństwo, które po studiach wyemigrowało do Stanów Zjednoczonych, zaadoptowało 2-miesięczną Chinkę, znalezioną na ulicy prowincjonalnego miasta (kilkadziesiąt kilometrów od Hongkongu). Po przebyciu długiej procedury udali się w wreszcie do sierocińca w Shenzhen, gdzie po raz pierwszy zobaczyli maleńką Xi Hong. Nadali jej imię Katarzyna. Tak zaczęło się w pewnym sensie drugie życie Kasi, dziś mieszkającej w Huston, spędzającej każde wakacje w Polsce. Sama o sobie mówi: zwyczajna amerykańska Chinka o polskich korzeniach. Oczywiście – zawsze chciała zobaczyć Chiny, dotrzeć do miejsca, gdzie ją znaleziono… Jakie inne, nierealne, ale najsilniejsze nadzieje towarzyszyły temu pragnieniu, wie tylko Kasia. Nadszedł wreszcie czas, kiedy rodzice, wciąż obawiający się, że to za wcześnie, że to za trudne – ulegli prośbom i zgodzili się na podróż do źródeł. W podróży wspierała ich autorka audycji. Dzięki temu, za zgodą Kasi, powstał dźwiękowy zapis podroży, także wizyty w chińskim sierocińcu – miejscu, do którego prawdopodobnie żaden polski dziennikarz jeszcze nigdy wcześniej nie trafił.

Więcej na: radio.lublin.pl

Share This