Rodzinny finał akcji „Małopolska bez smogu” – Eko-sobota w Radiu Kraków – 14 grudnia od godz. 10:00 do 14:00.

W sobotę 14 grudnia od godz. 10:00 do 14:00 w Radiu Kraków odbędzie się rodzinny finał akcji „Małopolska bez smogu”. W ramach eko-soboty będzie można bezpłatnie skorzystać z edukacyjnych atrakcji i wziąć udział w eko-warsztatach przygotowanych z myślą o całych rodzinach.

Na parkingu przed Radiem Kraków zwiedzić będzie można mobilne laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii Miękinia wydziału geologii, geofizyki i ochrony środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej (OZE BUS). W OZE BUSIE można zobaczyć, jak działają m.in. moduły fotowoltaiczne, kolektory słoneczne różnego typu oraz pompa ciepła. Co więcej, będzie można przekonać się samemu, jak wytwarzać ciepło bez spalania i niskiej emisji. Warsztaty prowadzone przez pracowników Laboratoium Mięknia skierowane są również do dzieci i młodzieży – mają  zachęcić do zgłębiania tajników wiedzy oraz pokazać, jak odkrycia naukowe wpływają na codzienne życie.

Od 10.00 do 14.00 w holu Radia Kraków dyżur pełnić będzie ekodoradca, który doradzi m.in. jak efektywnie ograniczać emisję oraz jak i gdzie można pozyskać dofinansowanie na wymianę pieca, termomodernizację domu czy instalacje odnawialnych źródeł energii. Można będzie też zapytać o Uchwałę Antysmogową dla Województwa Małopolskiego i o najważniejsze daty związane z jej wdrażaniem. Porad udzielać będzie Aleksandra Piegza, ekodoradca w UMiG Świątniki Górne, jednej z gmin partnerskich akcji „Małopolska bez smogu”.

W ramach eko-soboty nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Dzieci będą mogły wziąć udział w recyklingowych warsztatach ozdób świątecznych i nauczyć się, jak do przygotowania oryginalnych ozdób wykorzystać plastikowe nakrętki, stare żarówki, drewniane patyczki po lodach, stare gazety i książki, ścinki papierów, waciki kosmetyczne, pudełka po zapałkach, niepotrzebne resztki tkanin i włóczek. Na warsztatach przygotują m.in.: mikołaje z patyczków po lodach, łańcuchy ze starych gazet, włóczkowe gwiazdki, bombki ze starych żarówek, papierowe aniołki, a nawet szopki z tektury.

Dla osób zainteresowanych nurtem Zero Waste, w ramach eko-soboty odbędą się warsztaty szycia materiałowych woreczków. Przez dwie godziny (od 12.00 do 14.00) Gosia Grodzka, prowadząca upcyklingową markę Maruna, będzie uczyć, jak z firanek i resztek tkanin uszyć eleganckie i praktyczne woreczki, których można użyć do pakowania prezentów, na zakupy spożywcze zamiast foliówek lub do przechowywania różności. Każda osoba, która weźmie udział w warsztatach, będzie mogła wybrać materiał i uszyć dowolnej wielkości woreczek (wedle swoich potrzeb). Warsztaty będą też okazją, aby poczynić pierwsze kroki w nauce szycia na maszynie stębnówce i overlocku.

Uwaga! Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, na warsztaty szycia obowiązują zapisy. Rezerwacja terminów pod nr. tel. 12 630 62 46. Zapisy w godz. od 10:00 do 15:00 do piątku 13.12 lub wyczerpania miejsc.

Wszystkich uczestników eko-soboty gorąco zapraszamy także do włączenia się w świąteczną akcję Radia Kraków dla dzieci ze szpitala w Proszowicach. W radiowym holu zbierane będą zabawki, gry planszowe, klocki, puzzle, materiały plastyczne i kreatywne, książki i audiobooki do urządzenia kącika zabaw na oddziale dziecięcym szpitala, a także ozdoby świąteczne na choinkę, którą dzieci chciałyby wspólnie ozdobić w szpitalu.

Szczegóły na: radiokrakow.pl/

Eko-sobota z Radiem Kraków w ramach akcji „Małopolska bez smogu”.
14 grudnia, godz. 10:00 do 14:00.
Siedziba Radia Kraków (hol główny, parking przed rozgłośnią), al. Juliusza Słowackiego 22.
Zapraszamy!

Organizatorzy akcji „Małopolska bez smogu”:

      

Partner główny: Województwo Małopolskie

 

 

 

 

 

 

 

Partner eko-soboty w Radiu Kraków: Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii Miękinia wydziału geologii, geofizyki i ochrony środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej


 

 

Pin It on Pinterest

Share This