Radio Poznań razem z Oddziałem Poznańskim ZASP, Stowarzyszeniem Autorów ZAIKS i Fundacją „Plac Teatralny” przygotowuje nowelę radiową pt. „Próba”. Słuchowisko zostanie nagrane w systemie pracy zdalnej i będzie emitowane codziennie od poniedziałku 30 marca.

Uwięzieni w domach muzycy zespołu „Kantata”, za namową swojego dyrygenta, organizują próby on-line. Każdy z muzyków łączy się codziennie z kierownikiem zespołu, aby odegrać na odległość swoją partię koncertu. To, w największym skrócie, fabuła „Próby”.

– Zależy nam na nagraniu ciekawego słuchowiska, ale również na tym, aby dać pracę aktorom, który znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej – mówi przewodniczący poznańskiego oddziału ZASP Filip Frątczak. – Bezpieczeństwo aktorów jest dla nas priorytetem. Bohaterowie rozmawiają przez komunikatory internetowe, dzięki czemu pracujemy zdalnie.

Scenariusz „Próby” powstaje na bieżąco. Postaci komentują realne wydarzenia. Bawią, wzruszają i podnoszą na duchu.

– Muzycy „Kantaty” rozmawiają o sztuce, problemach rodzinnych i niezrealizowanych planach – mówi autor scenariusza Piotr Świątkowski z Radia Poznań. – Dyrygent składa nadesłane fragmenty nagrań i publikuje je na profilu zespołu. „Kantata” staje się zjawiskiem społecznym, odpowiedzią ludzi kultury na lęk i samotność czasu zagrożenia epidemicznego.

Autorem muzyki do słuchowiska jest muzyk, poeta i dziennikarz Radia Poznań Andrzej Ciborski. W rolę perkusisty wcieli się Michał Grudziński. Zagrają również m.in. Julia Patan, Anna Langner, Edyta Łukaszewska, Bartosz Buława, Wojciech Siedlecki, Wojciech Masacz i wielu aktorów, również z teatrów w Kaliszu, Gnieźnie i Gorzowie Wielkopolskim.

Radio Poznań rozpocznie emisję „Próby” w poniedziałek 30 marca w audycji „Mała czarna”. Nowelę będziemy nadawać codziennie, od poniedziałku do piątku.

Partnerami przedsięwzięcia są Radio Poznań, Oddział Poznański Związku Artystów Scen Polskich, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS i Polska Fundacja Artystów Scenicznych „Plac Teatralny”.

Pin It on Pinterest

Share This