Pod hasłem “Pomagamy szpitalom” rozpoczynamy nową akcję, w której Polskie Radio Białystok będzie pośredniczyć między szpitalami, a firmami, które chcą i mogą pomóc – mówi Dyrektor Programowy Polskiego Radia Białystok Mirosław Bielawski. 

Wiemy gdzie i czego potrzeba najpilniej. Kto czeka na przyłbice, płyny dezynfekujące, maski i kombinezony – dodaje Mirosław Bielawski.

Polskie Radio Białystok zbiera prośby i potrzeby podlaskich szpitali, następnie szuka dostawców i koordynuje akcję. Bo teraz szczególnie zyskują na znaczeniu proste gesty wzajemnej życzliwości i wsparcia.

Na stronie radia codziennie pojawiać się będą aktualizowane informacje o tym czego potrzebuje podlaska służba zdrowia.

Dodatkowo każda firma sama może zaproponować co chce przekazać szpitalom – wystarczy wysłać do wiadomość mailem: pomagamyszpitalom@radio.bialystok.pl, można również dzwonić, na numer telefonu 85 7456 221.


Pod tym linkiem można sprawdzić, czego aktualnie potrzebują podlaskie szpitale


Potrzebne m.in. maski z filtrem, sterylne rękawiczki i kombinezony 

Jako jeden z pierwszych zgłosił się Wojewódzki Szpital Zespolony im. Jędrzeja Śniadeckiego z Białegostoku. Jak mówi kierownik działu administracji tego szpitala Grażyna Pawelec potrzeb jest wiele. – Szpital potrzebuje masek z filtrem, jednorazowych maseczek chirurgicznych, ubrań z fizeliny – bluza plus spodnie, kombinezonów, ochraniaczy na buty, sterylnych rękawiczek – wylicza Grażyna Pawelec.

Dodaje, że środki ochrony osobistej są bardzo potrzebne, dlatego że nie wiadomo ile osób będzie potrzebowało pomocy oraz jak długo epidemia potrwa. Ceny wszystkich środków ochronnych są coraz wyższe. Wojewódzki Szpital Zespolony z Białegostoku każdą pomoc, również finansową – przyjmie z wdzięcznością.

Pani Krystyna przekazała swoją 13. emeryturę

W akcję aktywnie włączają się słuchacze Polskiego Radia Białystok. Pani Krystyna z Białegostoku przeznaczyła swoją 13. emeryturę na potrzeby akcji “Pomagamy szpitalom”. – Wszyscy powinniśmy pomagać. Widzisz, że czegoś nie ma służba zdrowia – pomóż – apeluje Słuchaczka Polskiego Radia Białystok.

Te pieniądze będą wydane na najpotrzebniejsze materiały.

Razem z “Pro Salute” 

Znane ze swoich akcji na rzecz dzieci z dystrofią mięśniową białostockie Stowarzyszenie “Pro Salute” przekazało dwie darowizny na rzecz walki z koronawirusem. – Zdecydowaliśmy się wesprzeć dwa szpitale kliniczne. Kierował nami taki lokalny patriotyzm. Każda darowizna to kwota 1000 zł. Grosz do grosza i uda się zebrać kwotę, która umożliwi zakup chociażby podstawowych środków ochrony osobistej, typu maseczki czy środki dezynfekujące do rąk – mówi sekretarz Stowarzyszenia Mateusz Cybulski.

Stowarzyszenie zdecydowało się włączyć do akcji “Pomagamy szpitalom”, bo w tej chwili liczy się każdy gest życzliwości i każde nawet najmniejsze wsparcie. – Wspierajmy nasze lokalne szpitale, bo tak naprawdę nigdy nie znamy dnia ani godziny, kiedy sami możemy się tam znaleźć z tą chorobą Covid-19. Musimy trafić do miejsc, które będą zabezpieczone chociaż w minimalnym stopniu w środki ochrony osobistej, w niezbędny sprzęt, dlatego bądźmy solidarni, wspierajmy szpitale – dodaje Mateusz Cybulski.

Pomoc białostockiemu hospicjum

Polskie Radio Białystok ma nie tylko bazę danych placówek i informacje o tym, czego potrzebują, ale też tych, którzy wsparcie oferują. A takiego – dzięki słuchaczom – mogli udzielić Hospicjum “Dom Opatrzności Bożej” w Białymstoku, gdzie obecnie przebywa ponad 50 pacjentów. Stacja przekazała pieniądze, które ofiarowała za ich pośrednictwem jedna ze  słuchaczek.

Dr Tadeusz Borowski-Beszta wszystkim dziękuję za dotychczasową pomoc. Podkreśla, że potrzebne są przede wszystkim maseczki, odzież ochronna i środki do dezynfekcji.

Do Polskiego Radia Białystok każdego dnia wpływają zgłoszenia do akcji “Pomagamy szpitalom”. Dzięki temu wczoraj nie tylko przekazali pieniądze hospicjum, ale też 20 kombinezonów ochronnych pogotowiu, co było możliwe dzięki Grzegorzowi Suszczeni z Fundacji “Aktywnie W Mieście”.

Więcej na: radio.bialystok.pl/

Pin It on Pinterest

Share This