Podróże kulinarne z osobowością. Tomasz Jakubiak – kucharz i dziennikarz kulinarny. Gospodarz popularnego programu „Jakubiak lokalnie” w telewizji Kuchnia+, wraz z dziennikarką Eweliną Potocką zabierze nas w kulinarną podróż po świecie. Nowa audycja „Kuchnia Jakubiaka w Radiu Gdańsk” w każdy wakacyjny piątek po godz. 16.00.

Będziemy w Tajlandii, w Japonii, na Sri Lance. Zabierzemy Słuchaczy do egzotycznego Senegalu. Odwiedzimy również Anglię, Włochy, Gruzję i USA.

 – Cały projekt powstał dosyć niedawno. Spotkaliśmy i zaczęliśmy rozmawiać o podróżach. O tym, co by można było wspólnie pogotować. No i jakoś tak od słowa do słowa postanowiliśmy zrobić wycieczkę kulinarną po całym świecie. Wspólne gotowanie, wspólne rozmowy i wspólne biesiadowania po gotowaniu. Z całą przyjemnością powtórzyłbym to wszystko jeszcze raz. Oj tak. Aż mi ślinka pociekła jak sobie przypomniałem ile tu powstało pysznych i smacznych rzeczy – mówi Tomasz Jakubiak.

Współpraca na planie przebiegała bardzo sprawnie, a nawet „przecudownie” jak podkreśla wspólnie duet prowadzących program. – Szybko wyczuliśmy, kiedy kto ma coś do powiedzenia i wspólnie pogotujemy jeszcze nie raz – dodaje Jakubiak.

– Czegoś takiego w audycji kulinarnej w Radiu Gdańsk jeszcze nie było. Podróże kulinarne z osobowością. Oddaliśmy palmę pierwszeństwa Tomkowi, który zwiedził kawał świata a teraz podczas gotowania opowie o tych smacznych podróżach. Mamy nadzieję, że Słuchacze to docenią. Mimo tego, że to radio, czyli mówimy o czymś, czego nie można zobaczyć to w tym przypadku wyobraźnia będzie bardzo mocno pracować. Dla tych, którzy lubią jednak patrzeć jak Tomek gotuje mamy niespodziankę. Całe to nasze gotowanie będzie można również obejrzeć na naszej stronie internetowej – komentuje Ewelina Potocka, dziennikarka Radia Gdańsk.

 

Audycja „Kuchnia Jakubiaka w Radiu Gdańsk” w każdy wakacyjny piątek po godz. 16:00 na antenie Radia Gdańsk oraz na stronie internetowej. Cały cykl liczyć będzie dziewięć odcinków zrealizowanych w całości w Radiu Gdańsk.

Partnerami audycji są: Restauracja Taco, Gadus, Przetwórstwo Mięsne Lis oraz Jaguar Gdańsk.

 

 

Pin It on Pinterest

Share This