W setną rocznicę „Cudu nad Wisłą”, Muzeum Tradycji Niepodległościowych razem z Radiem Łódź przygotowują kolejną historyczną produkcję. Tym razem muzealnicy i radiowcy przypomną postać łodzianina, Jana Kowalewskiego – polskiego kryptologa, dzięki któremu w 1920 roku udało się rozszyfrować bolszewickie depesze. Złamanie sowieckich szyfrów, przed kulminacyjnym punktem Bitwy Warszawskiej, pozwoliło polskiemu wojsku na zwycięstwo nad Armią Czerwoną. A naszemu dowództwu doskonale orientować się w ruchach a przede wszystkim w kłopotach nieprzyjaciela.

 …Jest sierpień 1920 roku. Do kwatery głównej, nacierającej na Warszawę Armii Czerwonej, przybywa komisarz Czeka Jakow. Zmęczony życiem i dostrzegający coraz większy bezsens swojej pracy otrzymuje kolejne rutynowe zadanie znalezienia haków na jednego z dowódców, który popadł w konflikt z szefem wywiadu w Mińsku. W toku śledztwa trafia na trop tajemniczego Polaka Jana K., którego niezwykłe umiejętności i talenty wzbudzają u śledczego niepokój. Rozpoczyna się wyścig z czasem. Bolszewicy są już na przedmieściach polskiej stolicy. Tylko cud może uratować ją przed upadkiem…cud albo grzebień i pewna książka.

Tak zaczyna się „Zagadka Jana K.”, słuchowisko o mało znanym i niedocenianym bohaterze Bitwy Warszawskiej. Z okazji stulecia jednej z najważniejszych wojen w dziejach świata Senat Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2020 Rokiem Jana Kowalewskiego.

 Na postać podpułkownika spoglądamy oczyma fikcyjnej postaci komisarza Jakowa, który wpadając na kolejne tropy zaczyna budować wizję szarej eminencji rozprawy pod Warszawą – tłumaczy Sebastian Adamkiewicz, konsultant historyczny z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Bitwę Warszawską oglądamy z perspektywy nacierających wojsk rosyjskich, pewnych nadchodzącego zwycięstwa i niedostrzegających pełzającego niebezpieczeństwa – dodaje muzealnik.

 Autorem scenariusza słuchowiska jest Łukasz Orbitowski – wybitny pisarz młodego pokolenia, laureat wielu nagród literackich. Za reżyserię odpowiada Mikołaj Szczęsny – autor poprzednich słuchowisk wyprodukowanych przez łódzkie muzeum i Radio Łódź. Producentem jest dyrektor muzeum Jacek Wawrzynkiewicz. Opiekę realizacyjną sprawuje Andrzej Papajak z łódzkiej rozgłośni.

W produkcji wystąpią m.in. Anna Smołowik („Juliusz”, „Czas Honoru”), Mirosław Haniszewski („Jestem mordercą”, „80 milionów”, „Drogi wolności”) oraz Adam Woronowicz („Kamerdyner”, „Baby są jakieś inne”).

 Szyfrant Kowalewski, pozostawał w cieniu znanych dowódców, był cichym bohaterem wojny bolszewickiej, taki polski James Bond tamtych czasów. Jego historia nadaje się nie tylko na radiową opowieść, to materiał na film – przyznaje Marcin Wąsiewicz, dyrektor programowy Radia Łódź. Dzięki słuchowisku Zagadka Jana K.”, postać kryptologa, nie będzie już tak zagadkowa. Kowalewski był wybitnym łodzianinem, nieprzeciętny talent matematyczny i lingwistyczny, wyniósł z gimnazjum handlowego w Łodzi. Zasłużył na naszą pamięć – dodaje dyrektor radia.

 Nagrania realizowane będą od 3 sierpnia do 7 sierpnia 2020 roku. Oficjalna premiera słuchowiska zaplanowana jest 14 sierpnia o godzinie 19:15 w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, przy ul. Gdańskiej 13. Premiera radiowa na antenie łódzkiej rozgłośni  15 sierpnia w 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej.

 Słuchowisko powstaje dzięki dotacji przyznanej przez Urząd Miasta Łodzi. Dotychczas dzięki współpracy Radia Łódź z Muzeum Tradycji Niepodległościowych zrealizowano dwa słuchowiska. „Katastrofę łódzką”, o aresztowaniu Józefa Piłsudskiego w Łodzi i ucieczce z więzienia oraz “Danzigerstrasse 13”, o tragicznych losach kobiet osadzonych w Łodzi w czasie II wojny światowej.

Więcej na: radiolodz.pl

Pin It on Pinterest

Share This