W studiu koncertowym im. Jeremiego Przybory rozłośni Polskiego Radia Pomorza i Kujaw zabrzmiały w czwartkowy wieczór (27.08.) “Pieśni kabaretowe” Schoenberga i Bolcoma w wykonaniu sopranistki Anny Wilk i pianisty Bartłomieja Weznera. Była to inauguracja trzeciego Festiwalu Muzyka w willi Blumwego.

W tym roku festiwal nieco różni się od poprzednich, wszystko przez pandemię koronawirusa. Publiczność będzie mogła uczestniczyć w koncertach na różnych płaszczyznach – osobiście, na antenie radiowej oraz w sieci, dzięki transmisjom video.

W czwartek, 27 sierpnia, o godz. 19:00, w studiu koncertowym im. Jeremiego Przybory w naszej rozgłośni zabrzmiały “Pieśni kabaretowe” Schoenberga i Bolcoma w wykonaniu sopranistki Anny Wilk i pianisty Bartłomieja Weznera. Dodajmy, że muzyka wybrana na inaugurację festiwalu jest niezwykła, stylistycznie ociera się o Broadway – a każda pieśń jest niczym jednoaktowa opera.

W naszym studiu spotkało się bardzo kameralne grono odbiorców – zaproszeni goście, a przed ekranami wszyscy ci, którzy mieli ochotę w tę muzyczną podróż z nami wyruszyć. Wszystkie koncerty festiwalowe transmitować będziemy na kanale YouTube Fundacji im. Piotra Orawskiego i Polskiego Radia PiK, a ich retransmisja w piątki, w audycji „Salon klasyczny” o godz. 21:06 w Polskim Radiu PiK.

Wydarzenie przygotowała Fundacja im. Piotra Orawskiego oraz Polskie Radio PiK przy współpracy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Więcej szczegółów w materiale Magdy Jasińskiej.

Program festiwalu znaleźć można na facebookowym profilu wydarzenia: facebook.com/muzykawwilliblumwego/.

Willa Blumwego:

Budynek stoi we wschodniej pierzei ul. Gdańskiej (numer 50), przy skrzyżowaniu z ul. Słowackiego. Wzniesiono go w latach 1900-1904 według projektu architekta Hildebrandta z Berlina. Inwestorem był Wilhelm Blumwe, spadkobierca bogatego bydgoskiego przemysłowca Carla Blumwe. Byli oni także właścicielami fabryki usytuowanej przy ul. Nakielskiej. W 1945 roku gmach zaadaptowano dla potrzeb Pomorskiej Rozgłośni Polskiego Radia, wysyłającej w eter pierwszą audycję już 1 maja 1945 r. Pracował tu m.in. Jeremi Przybora. W 1995 r. budynek został odnowiony, za co Rozgłośnia Polskiego Radia PIK otrzymała nagrodę I stopnia w konkursie organizowanym przez Generalnego Konserwatora Zabytków dla najlepszego użytkownika obiektu zabytkowego.

 

Pin It on Pinterest

Share This