Radio Łódź, które od lat wspiera projekt „Tribute to Alibabki”, zaprasza 26 września o godz. 18:00 na oficjalny premierowy koncert płyty „Tribute to Alibabki” – The Bartenders, Alibabki i goście.

Dzięki przychylności rozgłośni w 2016 roku w Studiu Koncertowym im. Henryka Debicha Alibabki wraz z The Bartenders ponownie zarejestrowały swoje legendarne już piosenki ska z 1965 roku. Te właśnie nagrania stały się początkiem długiej pracy nad albumem „Tribute to Alibabki”, który ujrzał światło dzienne 14 sierpnia 2020 roku. Wcześniej Radio Łódź wydało unikatową pocztówkę dźwiękową z nową wersją utworu „Już nie Twist”, która doczekała się również teledysku.

Dziś projekt „Tribute to Alibabki” powraca w to samo miejsce, by w ramach „jamajskiego dnia w Radiu Łódź” wystąpić z oficjalnym premierowym koncertem płyty.

Z grupą The Bartenders nieśmiertelne przeboje Alibabek w wersjach ska i reggae zaśpiewają: Kuba Kaczmarek, Wojciech Brodi Turbiarz (Habakuk, Makabunda), Piotr Strojnowski (Daab, Strojnowy), Dymoll i Mucha (Dubska), I-Grades (Mesajah), Junior Stress, Paprodziad (Łąki Łan, November Project, Dziady Kazimierskie) i inni.

Koncert będzie transmitowany w wersji audio-wideo na stronie internetowej https://www.radiolodz.pl/ oraz w mediach społecznościowych. 27 września będzie go można wysłuchać na antenie Radia Łódź.

Na sali obecna będzie publiczność zgodnie z aktualnymi wymaganiami sanitarnymi. Wstęp wyłącznie na zaproszenia, do zdobycia w programach Radia Łódź.

Album jest hołdem dla legendy polskiej muzyki – żeńskiej grupy wokalnej Alibabki oraz ich pionierskiej roli w rozwoju jamajskiej muzyki w Polsce. Zawiera nowe interpretacje przebojów Alibabek w stylach ska i reggae. Odpowiedzialna za warstwę muzyczną grupa The Bartenders zaprosiła do współpracy wielu znanych polskich wokalistów. Tutaj również powraca oryginalny singiel ska Alibabek z 1965 roku – zarówno w oryginale, jak i w nowych wersjach.

Żeńska grupa Alibabki była jednym z najpopularniejszych polskich wykonawców lat 60. i 70. XX wieku. Scena opolskiego festiwalu gościła je 15 razy. Zdobyły tam Grand Prix (1969), nagrodę dziennikarzy (1968) oraz wielokrotne wyróżnienia jury. Na festiwalu w Sopocie otrzymały nagrodę publiczności. Ich przeboje, takie jak np. „Kwiat jednej nocy”, „Tango zalotne przeleć mnie” czy „Kapitańskie tango”, śpiewała cała Polska. Nagrywały chórki dla całej plejady polskich artystów z Czesławem Niemenem na czele.

– Śpiewałyśmy od szkoły podstawowej w chórze dziecięcym Filharmonii Narodowej. Później zasiliłyśmy harcerski chór przy Teatrze Wielkim wykonując muzykę klasyczną. Z tego chóru wyłoniono kilkuosobowy zespół wokalny. Były to początki big-beatu w Polsce i ZHP oczekiwał współczesnych piosenek harcerskich śpiewanych przez młodzież. Na Sympozjum Piosenki Harcerskiej w Przemyślu odbył się nasz pierwszy koncert jako zespołu wokalnego. Ktoś krzyknął: „Ale babki!”. I tak narodziła się nasza nazwa – swoje początki wspominają Alibabki.

Jak zapamiętały debiutancką sesję nagraniową? – Uczyłyśmy się tych utworów do akompaniamentu fortepianowego. Dopiero podczas nagrań usłyszałyśmy podkład instrumentalny Tajfunów, różniący się muzycznie od tego, co do tej pory znałyśmy – opowiadają.

Początki projektu „Tribute to Alibabki” sięgają 2015 roku, kiedy z okazji 50. rocznicy wydania singla „od którego wszystko się zaczęło”, z szacunku i wdzięczności dla artystek polscy wykonawcy reggae i ska oraz towarzyszący im zespół The Bartenders stworzyli i wykonali własne interpretacje największych przebojów grupy. Rok później zaprezentowali je ponownie wielotysięcznej publiczności podczas finału „Męskiego Grania” w Żywcu. Alibabki spotkały się z The Bartenders w studiu Radia Łódź, by na nowo zarejestrować swoje jamajskie piosenki sprzed pół wieku.

Zwieńczeniem 5-letnich działań jest album „Tribute to Alibabki”. Prace nad nim ruszyły w kwietniu 2018 r., kiedy to The Bartenders zarejestrowali 14 utworów Alibabek w nowych aranżacjach, Zaśpiewali je czołowi polscy wokaliści kojarzeni ze „sceną jamajską”, m.in. Gutek (Indios Bravos), Dawid Porta (Jafia, Rastasize), I-Grades (Mesajah), Junior Stress, Paprodziad (Łąki Łan, November Project), Damian SyjonFam, Andrzej Krzywy (Daab, De Mono), Piotr Strojnowski (Daab, Strojnowy), K.A.S.A., Brodi (Habakuk) i wielu innych.

Wydawnictwo zawiera też historyczny singiel Alibabek „W rytmach Jamajca Ska” zarówno we współczesnej wersji z 2016 roku, jak i w zremasterowanych oryginałach sprzed 55 lat. Po raz pierwszy pojawiają się inne wersje dwóch piosenek ska nagranych w tym samym roku w studio Polskiego Radia.

Grupa funkcjonowała do końca lat 80-tych by w końcu przejść na zasłużony odpoczynek. Ale do dziś te wspaniałe wokalistki pozostają w bliskich relacjach.

Źródło: Radio Łódź

Pin It on Pinterest

Share This