Nie każdemu bije dzwon” – to najnowsze słuchowisko, autorstwa Marzeny i Jacka Mielcarków. Do słuchania zapraszamy od 5 do 9 października. Premierowe odcinki w audycji Trendy i owędy o 16:40, powtórka następnego dnia o 9:45 w audycji Dobry moment. Całość Radio Opole wyemituje w piątek (09.10) po godz. 20:00 w Rewirach kultury. W poniedziałek (05.10) o 9:45 zapraszamy do słuchania rozmowy z autorami!

Nagrań dokonano w legendarnym Studiu M im. SBB. Po raz kolejny za konsoletą realizatora dźwięku usiadł Andrzej Czubiński. W słuchowisku wystąpią: Waldemar Kotas, Przemysław Czernik, Zygmunt Babiak, a także Maria Holka i Katarzyna Pasternak oraz trójka młodych mężczyzn, którzy wcielą się w rolę partyzantów: Dariusz Prochota, Konstanty Mielcarek i Kacper Malicki. Za stworzenie muzyki autorskiej odpowiadają Jakub Mielcarek oraz zespół Auto Da Fe (w składzie: Maria Holka (fortepian), Aleksander Gonsior (perkusja), Jakub Mielcarek (kontrabas) i Jacek Mielcarek (saksofon).

Nie ma odpowiedzialności narodowej, są po prostu ludzie, którzy w taki czy inny sposób zostali zmuszeni do jakiejś formy postępowania. Czasami to idzie w dobrą stronę, czasami nie. No i potem to na całe lata zostaje. I jeśli sprawy nigdy nie ujrzą światła dziennego, w sensie wyjaśnień, to mogą wynikać z tego daleko idące konsekwencje w postaci wyrzutów sumienia, tego co można było powiedzieć, a się nie powiedziało – mówi Jacek Mielcarek, autor tekstu słuchowiska.

Generalnie zajmuję się muzyką improwizowaną, awangardową i akurat w tym przypadku, podchodzę do jej tworzenia na bieżąco, spontanicznie, staram się zareagować w momencie, w którym nagrywamy. Nie chcę tego w szerokim zakresie komponować wcześniej, raczej chciałbym podkreśli narrację tu i teraz – opowiada Jakub Mielcarek, autor muzyki do słuchowiska.

Główną postać w słuchowisku gra Waldemar Kotas.

Postać, którą odgrywam jest niewątpliwie postacią negatywną, ale opowiada o człowieku, który chce przeżyć, przeżyć w sytuacjach ekstremalnych, ciągle jest narażony na agresję z zewnątrz, usiłuje za wszelką ceną, podejmując czasem bardzo negatywne moralnie decyzje, usiłuje znaleźć swoje miejsce w życiu. Pod tym względem to słuchowisko ma swój olbrzymi walor – to nie jest historia jednego człowieka, to historia wielu milionów ludzi, którzy są zmuszani przez okoliczności zewnętrzne do podejmowania karkołomnych decyzji… Najważniejsze jest to, że w pewnym momencie przychodzi moment, który jest spowiedzią, czyli próbą wyznania swoich grzechów i uzyskania za to pokuty, odkupienia…. Co prawda to tylko ojciec wyznaje prawdę synowi, ale to jest spowiedź całego pokolenia, które kiedyś było zmuszone do takich a nie innych zachowań – opowiada opolski aktor.

Słuchowiska będzie można posłuchać w pięciu odcinkach. Emisja pierwszego w poniedziałek 5 października w popołudniowej audycji Radia Opole Trendy i Owędy. Powtórki w paśmie przedpołudniowym stacji Dobry Moment.

Więcej na: radio.opole.pl

Źródło: Radio Opole

Zdjęcia Nagrania słuchowiska “Nie każdemu bije dzwon”, Studio M im. SBB Radia Opole [fot. Łukasz Fura/ Wanda Kownacka]

Pin It on Pinterest

Share This