16 października, godz. 19:00, Studio im. Budki Suflera, w cyklu Nie tylko rock’n’roll odbył się koncert Tryptyk rzymski Jana Pawła II w wykonaniu Włodka Pawlika i Artura Żmijewskiego. 

Relacja z koncertu:

 

Tryptyk rzymski to ostanie dzieło poetyckie Jana Pawła II wydane w 2003 roku na 2 lata przed Jego śmiercią. Utwór składa się z trzech części (Strumień – ZdumienieMedytacje nad Księgą Rodzaju na progu Kaplicy SykstyńskiejWzgórze w krainie Moria) ukazują nasyconą humanizmem refleksje autora dotyczącą relacji Człowieka do Boga w perspektywie pielgrzymki pokoleń.

Włodek Pawlik – wszechstronny pianista i kompozytor muzyki jazzowej, filmowej i teatralnej. W jego muzycznym dorobku znajduje się m. in. Koncert fortepianowy. Nauczał na Uniwersytecie Western Michigan oraz w ramach International Jazz Conference w Los Angeles. Występuje na najważniejszych festiwalach jazzowych na całym świecie. Współpracował także z amerykańskim zespołem Western Jazz Quartet oraz z wieloma znanymi muzykami
Do tej pory Pawlik wydał 24 autorskie płyty pod swoim nazwiskiem. Jego album Anhelli, nagrany z Włodek Pawlik Trio (2006) zyskał znaczną popularność w Polsce. Jego twórcy zostali nominowani do Fryderyka w kategorii jazzowy album roku. Laureat nagrody Grammy za płytę Night in Calisia.

Artur Żmijewski po raz pierwszy pojawił się na wielkim ekranie w 1984 roku w filmie Dzień czwarty. W Teatrze Telewizji zadebiutował rolą Stefana w spektaklu Lekarz bezdomny. Pierwszym miejscem pracy młodego aktora był Teatr Współczesny, gdzie zadebiutował 24 stycznia 1991 roku rolą Sebastiana w sztuce Wieczór trzech króli w reżyserii Macieja Englerta. Od 1993 do 1998 roku aktor pozostawał bez teatralnego etatu, by od 1998 roku związać się z Teatrem Narodowym. Artur Żmijewski to genialny odtwórca ról dramatycznych – zdecydowany lider w tej dziedzinie, choć skutecznie “depczą mu po piętach” aktorzy, z którymi śmiało tworzyć może drużynę polskich muszkieterów teatru: Piotr Adamczyk, Mariusz Bonaszewski, Andrzej Zieliński. Równie znakomity w refleksyjnych filmowych opowieściach o życiu i miłości, co w dramatach i sensacji. Często spotyka się we wspólnych produkcjach z Małgorzatą Foremniak, Stanisławą Celińską, Bogusławem Lindą, Markiem Kondratem i wspomnianym już Andrzejem Zielińskim.

fot. Robert Grablewski

Pin It on Pinterest

Share This