Trzy opowieści, a każda z nich bardziej niezwykła od poprzedniej. 

W Święto Niepodległości, środę 11 listopada o godz. 17:05, na antenie Radia Gdańsk będzie transmitowany koncert z okazji Święta Niepodległości. W Studiu im. Janusza Hajduna wystąpią Barbara Lubos i Darek Budkiewicz z zespołem.

Aktorka filmowa i teatralna Barbara Lubos przedstawi naszym słuchaczom recital “W tym istnieniu drugim”. Utwory, które wykona, powstały w oparciu o poezję Zofii Książek-Bregułowej, sanitariuszki powstania warszawskiego, aktorki, a prywatnie jej przyjaciółki.

POTRÓJNA OPOWIEŚĆ O MIŁOŚCI

Na historię Zofii Książek-Bregułowej składają się trzy opowieści, a każda z nich jest bardziej niezwykła od poprzedniej. To potrójna opowieść o miłości, która swoje rozwinięcie znajdowała w rozmaitych przestrzeniach życia artystki. Miłość do ojczyzny sprawiła, że Zofia Książek-Bregułowa bez zawahania, z narażeniem życia, ruszyła do walki w powstaniu warszawskim, podczas którego straciła wzrok. Druga to miłość do męża, którego nazywała swoim Aniołem Stróżem i z którego przedwczesną śmiercią nigdy się nie pogodziła. Wreszcie trzecia to miłość do teatru – niespełnione marzenie, na drodze do którego stanęło wcześniejsze poświęcenie.

Tym, co spaja wszystkie trzy opowieści, i co przyniosło Zofii Książek-Bregułowej wyzwolenie, jest poezja, która przyszła do niej niejako w zastępstwie wzroku, wraz z tzw. “widzeniem pozazmysłowym”. Trudno nam to sobie wyobrazić, jednak artystka wyszła z ciemności poprzez kolory, barwną poświatę, którą odczuwała w otaczającym ją świecie. Takie doświadczenie pojawia się wśród osób ociemniałych raz na sto tysięcy przypadków.

(fot. ZDR3+/Paweł Kula)Barbara Luboskoncert

KONCERT W RADIU GDAŃSK

Recital poświęcony pamięci Zofii Książek-Bregułowej pozwoli nam stać się na chwilę świadkami dramatycznych, a  jednocześnie fascynujących zmagań o sens ludzkiego cierpienia i o prawo do nadziei. Autorem muzyki i aranżacji utworów, powstałych w oparciu o poezję bohaterki wieczoru, jest Dariusz Budkiewicz.

Transmisja koncertu na antenie i stronie Radia Gdańsk rozpocznie się o godz. 17:05. Zespół wystąpi w składzie: Barbara Lubos (śpiew, muzyka), Dariusz Budkiewicz (gitara akustyczna, bass, elektronika), Adam Snopek (fortepian), Michał Dziewiński (perkusja) i Jarosław Spałek (kornet). Koncert poprowadzi Konrad Mielnik.

Mecenasami wydarzenia są Instytut Pamięci Narodowej i Totalizator Sportowy – właściciel marki Lotto.

 

Pin It on Pinterest

Share This