19 listopada, godz. 18:00, Studio im. Budki Suflera, w cyklu Kryminalne czwartki w Lublinie spotkanie z Ewą Winnicką

Ewa Winnicka studiowała dziennikarstwo i amerykanistykę, ale zanim ją skończyła – trafiła do działu reportażu „Gazety Wyborczej”. Współpracuje także z „Polityką”. Autorka kilku książek reporterskich. Zajmuje się sprawami społecznymi, zwłaszcza polityką wobec dysfunkcyjnych rodzin i ochroną dzieci (Był sobie chłopczyk, Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey – wspólnie z Dionisiosem Sturisem). Pisze także reportaże zagraniczne (Londyńczycy, Angole) . Trzykrotna laureatka  nagrody Grand Press. Za książkę otrzymała Kryształową Kartę Polskiego Reportażu. Milionerka. Zagadka Barbary Piaseckiej-Johnson

Władcy strachu. Przemoc w sierocińcach i przełamywanie zmowy milczenia (wspólnie z Dionisiosem Sturisem)  – w lutym 2008 roku pod schodami Haut de la Garenne, największego sierocińca na Jersey, dr Julie Roberts znalazła niewielki przedmiot. Antropolożka uznała po wstępnej analizie, że jest to fragment dziecięcej czaszki. Od miesiąca na terenie dawnego sierocińca poszukiwano dowodów na zbrodnie popełniane na dzieciach. Tego dnia rozpętało się prawdziwe piekło. Nie dało się już dłużej ukrywać faktu, że sierocińce na Jersey były terenem łowów dla pedofilów. Śledczy ze zdumieniem odkrywali siatkę powiązań i przestępstw, które milcząco aprobowała cała wyspa.

Dwoje wybitnych reportażystów odkrywa prawdę o przestępstwach w sierocińcach. Ewa Winnicka i Dionisios Sturis próbują odpowiedzieć na pytanie, jak to możliwe, że w XXI wieku nadal istnieją miejsca, w których panuje milczące przyzwolenie na zło. Śledzą wzajemne zależności, układy oraz pokazują bohaterską walkę tych, którzy sprawili, że mechanizm zła zaczął się kruszyć.

Pin It on Pinterest

Share This