Z okazji setnych urodzin Henryka Debicha, Radio Łódź przypomina postać wybitnego dyrygenta i kompozytora Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji w Łodzi. Henryk Debich, urodził się 18 stycznia 1921 w Pabianicach. Od 1952 roku prowadził, jako dyrygent i kierownik artystyczny, Orkiestrę Rozrywkową Polskiego Radia i Telewizji w Łodzi. Do 1991 roku wspólnie z muzykami w studiach Radia Łódź nagrał ponad 50 płyt i muzykę do 20 filmów. Występował na festiwalach w Sopocie, Opolu, Kołobrzegu i Zielonej Górze. Za całokształt twórczości artystycznej w 1993 roku otrzymał nagrodę „Bursztynowego Słowika” oraz medal 70-lecia Polskiego Radia. Z okazji 50-lecia działalności artystycznej łódzka rozgłośnia uhonorowała swojego dyrygenta „Diamentową Batutą”.

Radio Łódź zaprasza na „Weekend z Debichem”.

W programie Radia Łódź i nadawanego w DAB+ oraz w internecie cyfrowego kanału Radio Łódź Extra, dziennikarze wspomną słynnego muzyka. W niedzielnym programie „90/90 Historia radia” sięgną po radiowe archiwa z gościnnym udziałem dyrygenta.

W niedzielę wieczorem „na żywo” z radiowego studia zabrzmią sety DJ-skie Grzegorz „Fagota” Fajngolda. Klawiszowiec zespołu „19 Wiosen” zagra autorską kompilację inspirowaną brzmieniem orkiestry Henryka Debicha. Muzyczne poczynania „Fagota” będzie można usłyszeć na antenie Radia Łódź i Radia Łódź Extra, a także zobaczyć w internecie.

W poniedziałek wspomnienia o Henryku Debichu pojawią się w programie radiowym, o życiu dyrygenta, o jego orkiestrze, o przygotowanych przez niego płytach. Po godzinie 19:00 dokonania orkiestry Debicha zaprezentuje „ na żywo” Big Band kompozytora i dyrygenta Łukasza Wojakowskiego wraz z solistami. Transmisja koncertu na antenie i w internecie. A w Radiu Łódź na wieczór historia rodzinna Debichów.

Dzięki współpracy Radia Łódź z wytwórniami płytowymi, od niedawna muzyka orkiestry Debicha zyskała drugie życie. Archiwalne nagrania ukazują się na płytach i trafiają do platform streamingowych.

Płyta z Debichem.

29 stycznia nakładem GAD Records ukaże się drugi zbiór archiwalnych nagrań łódzkiej orkiestry. „Horyzonty” to funk, soul i najpiękniejsze na świecie smyczki. Uznawany za jednego z najwybitniejszych dyrygentów w historii polskiej muzyki rozrywkowej, Henryk Debich zawsze był wyczulony na nowe trendy. I dlatego – choć nagrania zebrane na „Horyzontach” dzielą od kultowego albumu „String Beat” zaledwie trzy lata – Orkiestra nie tylko rozwinęła się pod względem brzmieniowym, ale nabrała też luzu i feelingu, jakiego mógł jej pozazdrościć niejeden zachodni producent. 

Horyzonty” ukażą się w formie CD 29 stycznia, w przygotowaniu także wersja winylowa. Wydawnictwo promuje utwór „Bungalow”, którego można posłuchać już dziś.

„Horyzonty” kontynuują serię rozpoczętą we wrześniu 2020 roku płytą „City” i razem tworzą kompleksową dokumentację poczynań Orkiestry PRiTV w Łodzi w 1978 roku. W przygotowaniu kolejne części, skupione wokół innych roczników.

Z kolei Astigmatic Records rozpoczyna serię wydawnictw z nieodkrytymi nagraniami orkiestry Debicha od siedmiocalowego singla “Monika / Zabawa w ciemności”.

W latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia Orkiestra PRiTV w Łodzi, mimo już ponad dwudziestoletniego stażu, z każdym kolejnym rokiem brzmiała coraz nowocześniej i ciekawiej i sprawnie poruszała się między gatunkami funk i disco, dotykając muzyki ilustracyjnej czy też jazzu. Niewielkie dokonania zostały opublikowana w  1975 roku na płycie “String Beat”. Dlatego Astigmatic Records zaprezentuje nie tylko longplaya pełnego groove’u, pulsujących perkusji, potężnych sekcji dętych i nietuzinkowych, wcześniej niepublikowanych kompozycji, ale również dwa małe winyle. Zanim ukaże się LP pt. “Zbliżenie”,  w sprzedaży pojawi się limitowany siedmiocalowy krążek, format który nierozłącznie kojarzy się z tym gatunkiem. Na płycie znajdą się dwa wcześniej niewydane utwory “Monika” i “Zabawa w ciemności”, które otworzą ważny dla Henryka Debicha rok.

18 stycznia legendarny dyrygent obchodziłby jubileusz setnych urodzin. W lipcu minie równe 20 lat od śmierci Debicha.  Do tych okrągłych rocznic należy dodać też, że Radio Łódź – przez prawie pół wieku drugi dom H. Debicha, obchodzi 90-lecie założenia, natomiast 30 lat temu rozwiązano Orkiestrę, którą prowadził do samego końca Henryk Debich. Zmasterowany przez Marcina Cichego (Skalpel) i numerowany, siedmiocalowy winyl w limitowanym nakładzie 500 sztuk będzie można zamówić od 5 lutego na platformie Bandcamp. Warto dodać, że te utwory nie pojawią się na LP. Płyta będzie dostępna w sprzedaży oraz na wszystkich platformach streamingowych od 26 lutego.

W ubiegłym roku Radio Łódź przekazało partytury i nuty orkiestry Henryka Debicha do Archiwum Państwowego. Od 20 lat studio koncertowe w rozgłośni nosi imię dyrygenta. Rada Miejska Łodzi nadała nazwę Henryka Debicha jednej z ulic obok siedziby Radia Łódź. Na budynku rozgłośni wisi także pamiątkowa tablica.

Źródło: Radio Łódź/ Na podstawie mat. Własnych, GAD Records, Astigmatic Records.

 

Pin It on Pinterest

Share This