Radio Łódź przypomina postać wybitnego dyrygenta i kompozytora Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji w Łodzi. DJ Fagot gra Debicha.

Marcin Wąsiewicz, dyrektor programu Radia Łódź tak mówił o „Weekendzie z Debichem”, który rozpoczął się koncertem na antenie Radia Łódź. – Zaprosiliśmy Grzegorza Fajngolda, który jest muzykiem, założycielem legendarnego zespołu „19 Wiosen”, producentem muzycznym i didżejem do tego, żeby zainspirowany tym, co stworzył Henryk Debich zagrał set didżejski na setkę Henryka Debicha. To Debich w nowoczesnym wydaniu dla młodszych, którzy przekonają się, że przy muzyce, która ma lat 40, prawie 50, można bawić się i tańczyć.

 

W Poniedziałek, 18 stycznia w programie radiowym pojawiły się  wspomnienia o Henryku Debichu, mówiącym o życiu dyrygenta, o jego orkiestrze, o przygotowanych przez niego płytach. Po godzinie 19:00 dokonania orkiestry Debicha zaprezentował „na żywo” Big Band kompozytora i dyrygenta Łukasza Wojakowskiego wraz z solistami. Transmisja obu koncertów miała miejsce na antenie oraz w Internecie.

Henryk Debich, dyrygent i kompozytor, urodził się 18 stycznia 1921 w Pabianicach. Od 1952 roku prowadził, jako dyrygent i kierownik artystyczny, Orkiestrę Rozrywkową Polskiego Radia i Telewizji w Łodzi. Artysta z orkiestrą występował na festiwalach w Sopocie, Opolu, Kołobrzegu i Zielonej Górze. Nagrał ponad 50 płyt oraz muzykę do 20 filmów.

 

Żródło: Radio Łódź

Pin It on Pinterest

Share This