29 stycznia ukaże się drugi zbiór archiwalnych nagrań łódzkiej Orkiestry Henryka Debicha. „Horyzonty” to funk, soul i najpiękniejsze na świecie smyczki. Obowiązkowa ścieżka dźwiękowa do podróży fiatem 125p przez całą Polskę. Zabierzcie prowiant, kanister na benzynę i nagrania, które na pewno umilą wam drogę. Szeroką drogę.

18 stycznia 2021 roku Radio Łódź świętowało setne urodziny Henryka Debicha. Jeden z najwybitniejszych dyrygentów w historii polskiej muzyki rozrywkowej, prowadzący przez cztery dekady Orkiestrę PRiTV w Łodzi, zawsze był wyczulony na nowe trendy. I dlatego, choć nagrania zebrane na „Horyzontach” dzielą od kultowego albumu „String Beat” zaledwie trzy lata, Orkiestra nie tylko rozwinęła się pod względem brzmieniowym, ale nabrała też luzu i feelingu, jakiego mógł jej pozazdrościć niejeden zachodni producent.

Wystarczy posłuchać niespiesznie płynących „Zamglonych horyzontów” czy inspirowanego dokonaniami Herbie’ego Hancocka „Tak dobrze jadło” z dyskotekowymi, skąpanymi w pogłosach smyczkami. Doskonałe brzmienie i niecodzienne pomysły aranżacyjne do dziś robią wielkie wrażenie – zarówno w miniaturach Ryszarda Poznakowskiego („Sen kardynała”), eterycznych tematach Andrzeja Żylisa („Zwierzenia”), jak i tanecznych rytmach Jacka Malinowskiego (instrumentalna wersja piosenki „Mój Azyl”, znanej z wykonania Ewy Kuklińskiej). Część z nagrań miała w latach 70. swoją premierę na kasecie Wifonu „Szerokiej drogi”.

Wydawnictwo promuje utwór „Bungalow”, którego można posłuchać już dziś. „Horyzonty” kontynuują serię rozpoczętą we wrześniu 2020 roku płytą „City” i razem tworzą kompleksową dokumentację poczynań Orkiestry PRiTV w Łodzi w 1978 roku. W przygotowaniu kolejne części, skupione wokół innych roczników – m.in. rok 1974, gdzie Orkiestra czaruje słodkimi smyczkami, coveruje Beatlesów, a Karol Nicze onieśmiela popisami solowymi.

„Horyzonty” ukażą się w formie CD 29 stycznia, w przygotowaniu także wersja winylowa.

Więcej na: radiolodz.pl

Czytaj również: Dźwięki płyty “String Beat” w Studiu im. Debicha [ZDJĘCIA]

Pin It on Pinterest

Share This