W radiowej bibliotece Radia Kraków jedno z opowiadań z tomu Ogród ciemności i inne opowiadania Stanisława Lema. Opowiadania Stanisława Lema w subiektywnym wyborze Tomasza Lema, syna pisarza. Opowiadanie Czarne i białe w interpretacji Radosława Krzyżowskiego, od 15 do 19 marca o 11:45 i 22:50.

Ten tom ma wyjątkowy charakter – wyboru tekstów dokonał syn pisarza, Tomasz Lem. – Są w nim opowiadania znane z różnych cykli, ale też takie, które mają swoją premierę. Do radiowej biblioteki wybraliśmy utwór Czarne i białe, który w tej książce publikowany jest po raz pierwszy.

ROK LEMA w Radiu Kraków

„Pewien eklektyzm niniejszego zbioru spowodowany jest względami osobistymi. Na przykład bez Ogrodu ciemności moja przyszła matka nie zainteresowałaby się Stanisławem Lemem jako kandydatem na męża i nie mógłbym napisać tych kilku słów. Natomiast Czarne i białe to opis alegorycznego snu, który przyśnił się ojcu w Wiedniu w okresie, kiedy pożegnał się już z beletrystyką — zaskakująco odległy od jego literackiego emploi. Pomiędzy tymi dwoma biegunami znalazły się opowiadania zarówno młodzieńczego, jak i dojrzałego Lema. To oczywiście subiektywna ocena, ale odnoszę wrażenie, że w tym zestawieniu nawet utwory znane czytelnikowi ukazują swoje nowe, zaskakujące oblicze”. – Tomasz Lem

Fot. Wojciech Gruszka

Więcej na: radiokrakow.pl

Pin It on Pinterest

Share This