Słuchowisko według sztuki Kazimierza Korcellego „Dom na Twardej” w najbliższą sobotę w Radiu dla Ciebie. Na „Wieczór literacki” zapraszamy w imieniu Łukasza Jasiny. W audycji wspomnienie jednego z aktorów słuchowiska oraz piłkarza – Mariana Łącza.

Słuchowisko „Dom na Twardej” pokazuje losy lokatorów jednej z warszawskich kamienic przy ul. Twardej 22. W noc sylwestrową z 31 grudnia 1943 r. na 1 stycznia 1944 roku w jednym z mieszkań odbyło się pierwsze posiedzenie Krajowej Rady Narodowej. Debatowano o różnych odłamach polskiego społeczeństwa w czasie okupacji.

Premiera „Domu na Twardej” miała miejsce w 1955 roku. Autorem adaptacji jest Kazimierz Korcelli. Reżyserem zaś Bronisław Dąbrowski. Wystąpili m.in. Tadeusza Surowa, Adolf Nowosielski, Konrad Morawski, Madaliński Józef, Ewa Krasnodębska, Renata Kossobudzka oraz Marian Łącz, którego przed emisją słuchowiska w „Wieczorze literackim” RDC będzie wspominać córka aktora i piłkarza Polonii Warszawa, Laura Łącz. W tym roku przypada setna rocznica urodzin Mariana Łącza.

Radia dla Ciebie można słuchać w Warszawie na 101 FM, w pasmach lokalnych oraz online na www.rdc.pl/rdcplayer.

Więcej na: rdc.pl

Marian Łącz/fot. Hartwig Edward/audiovis.nac.gov.pl

Pin It on Pinterest

Share This