Wybitny aktor i ważna postać polskiej kultury. W radiowej bibliotece krakowskie wspomnienia o Gustawie Holoubku. W Radiu Kraków usłyszymy fragmenty opowiadające o spędzonym w Krakowie dzieciństwie i burzliwej młodości, w interpretacji Tadeusza Łomnickiego. Od 19 do 23 kwietnia o 11:45 i 22:50.

Gustaw. Opowieść o Holoubku Zofii Turowskiej (Marginesy), to znaczące sceny z jego życia, to Gustaw na tle historii, we wspomnieniach rodziny, przyjaciół i kolegów, bardziej codzienny niż pomnikowy: mąż, ojciec, dziadek, mądry, uroczy człowiek,  zwyczajnie nadzwyczajny przyjaciel, niezwyczajny kibic, kompan do brydża, pokera, niezwykły opowiadacz dykteryjek. Dżentelmen o magnetycznym głosie i uwodzicielskim spojrzeniu. Człowiek mądrego słowa, riposty, dowcipu. Inteligent. Kreował życie, jakiego pragnie.  Patrzył do przodu, nie za siebie.
Zofia Turowska, biografka m.in. Agnieszki Osieckiej, Janusza Majewskiego i Zofii Nasierowskiej, odkrywa nieznane fakty z życia Gustawa Holoubka, analizuje postawy i losy środowiska, a także określone działania Holoubka w kontekście osobistym i politycznym. Zyskała dostęp do rodzinnych dokumentów i archiwum, które nie są dla nikogo dostępne. Porusza wiele ważnych i nieznanych historii i faktów – dotychczas nieomawianych.

Fot. Wojciech Gruszka

Więcej na: radiokraków.pl

Pin It on Pinterest

Share This