Już w ostatnią niedzielę (9 maja) o godz. 15:05 w Radiu Kraków usłyszeliśmy nowe słuchowisko. „T.R., R.P., tukan tok, Bóg i bób” jest zapisem niezwykle fascynującej, przyjacielskiej korespondencji Tadeusza Różewicza i Ryszarda Przybylskiego – dwóch wybitnych intelektualistów przełomu wieków. Zaproszenie do udziału w przedsięwzięciu przyjęli znakomici aktorzy związani z krakowskimi scenami teatralnymi: Feliksowi Szajnertowi (w roli Tadeusza Rożewicza) i Tomaszowi Międzikowi (Ryszard Przybylski) towarzyszy – jako kontrapunkt – Ona (w tej roli Dominika Bednarczyk). Całość wyreżyserował Tomasz Cyz, a muzyka jest dziełem Pawła Sołtysa Pablopavo i Patryka Kraśniewskiego.

 

Słuchowisko powstało na kanwie tomu korespondencji „Listy i rozmowy 1965-2014”, zredagowanego przez Krystynę Czerni i wydanego nakładem Wydawnictwa SIC! Jeden z największych polskich poetów Tadeusz Różewicz i wybitny humanista, historyk literatury polskiej i rosyjskiej Ryszard Przybylski pisali do siebie przez niemal pół wieku: o poezji, malarstwie, Bogu, duchowości, metafizyce, jedzeniu i piciu, a także o wizytach w zoo i spacerach. Byli złośliwi, piekielnie inteligentni, szczerzy do bólu, piękni w wolności i niezależności. Rozmawiali o literaturze, ale także o malarstwie, świecie współczesnym i życiu codziennym. Listy świadczą o łączącej ich głębokiej przyjaźni.

“Kochany Rysiu” – zaczynał najczęściej Tadeusz Różewicz. „Serce moje” – czytał najczęściej w odpowiedzi od Ryszarda Przybylskiego, kiedy już przeszli na „ty”. “Wiesz o tym, że Cię kocham” – pisze Przybylski – “i to nie tylko za teksty, w które się przemieniłeś, lecz również za to, że z krwi i kości jesteś taki, jaki jesteś: sam dla siebie, jak piękne drzewo na samotnej górce” (4 IV 1986). Obaj wspólnie przeżywają żałobę po rodzicach i przyjaciołach, dzielą się smutkiem i melancholią, niekiedy złością. Łączy ich wzajemna troska o kruche zdrowie, wsparcie w chorobach, lecz także przekonanie o wulgarności współczesnego życia społecznego. W 1990 roku na egzemplarzu Homilii na Ewangelię dzieciństwa Przybylski składa dedykację: „Tadeuszowi wraz z podziękowaniem / za równą i posilną przyjaźń, / rzecz może najcenniejszą w tym/ narodowym urdelu”. Dla Różewicza Przybylski był czytelnikiem idealnym, może najwnikliwszym, jakiego spotkał. Pewnie dlatego poeta niemal od początku do niego przylgnął, powierzając mu swoje poetyckie i życiowe rozterki.                                                (ze wstępu Krystyny Czerni)

 

 „T.R., R.P., tukan toko, Bóg i bób. Listy Tadeusza Różewicza i Ryszarda Przybylskiego”

Występują: TR_ Feliks Szajnert/ PR_ Tomasz Międzik / ONA_ Dominika Bednarczyk
Scenariusz i reżyseria: Tomasz Cyz
Muzyka: Paweł Sołtys Pablopavo/Patryk Kraśniewski
Realizacja radiowa: Wojciech Gruszka
Opieka redakcyjna: Justyna Nowicka

Premiera na antenie Radia Kraków: 9 maja 2021 r. o godz. 15:05.Szczegóły: radiokrakow.pl

Pin It on Pinterest

Share This