Znakomita pianistka Magdalena Hirsz i wybitny wiolonczelista Michał Zieliński wystąpią 27 maja, w studiu Radia dla Ciebie. Zapraszamy na 18. tegoroczną odsłonę cyklu RDC „Kwarantanna w Hi-Fi”! Początek o 18:05. Transmisja na antenie Radia Dla Ciebie, na rdc.pl, na kanale RDC w serwisie YouTube, na profilu facebookowym oraz w aplikacji mobilnej.

– Nie wystawicie sobie, jaka ładna budowa salonu, w którym śpiewano; ogromne okna, rozwarte od dołu do góry, wychodzą na taras, z którego cały Wiedeń widzieć można; zwierciadeł pełno, a światła mało – Fryderyk Chopin, Wiedeń 25 czerwca 1831 r.

Tamtego dnia, wiedeński salon i jego najznamienitsi goście – wytrawni krytycy muzyczni, kompozytorzy i arystokracja słuchali, jak spod palców dwudziestojednoletniego Fryderyka Chopina wybrzmiewają dźwięki jego premierowego utworu – Introdukcji i Poloneza – dzieła brawurowego, eksponującego sarmacki rozmach i perfekcyjne wyczucie ducha tańca. Jednym ze słuchaczy był Joseph Merk, cesarski wiolonczelista, który – wedle słów Chopina – swoim zwyczajem wdzięczniejszymi uczynił kompozycje, aniżeli są w istocie. 28 maja będziemy mieli okazję usłyszeć dzieło najwybitniejszego polskiego kompozytora zadedykowane jednemu z najbardziej wpływowych wiolonczelistów XIX wieku – Josephowi Merk. Program koncertu zawiera także utwory ukazujące ewolucję formy sonatowej na wiolonczelę i fortepian, w tym słynną Sonatę Arpeggione – uznawaną przez tradycję wykonawczą, jako jeden z najmniej wygodnych utworów do wykonania dla wiolonczelisty. Dzieła wykonają wybitni instrumentaliści polscy, koncertujący za granicą – Magdalena Hirsz oraz Michał Zieliński.

Magdalena Hirsz – polska pianistka o azjatyckich korzeniach. Zachwyca publiczność i krytyków swoją żywą pianistyką i wrażliwą muzykalnością. Jest ceniona za operowanie bogatą i żywą paletą tonalną oraz wirtuozerię, która się składa z intuicją i przemyślaną interpretacją. Studia pianistyczne odbyła w Konserwatorium Muzycznym w Genewie, w Wiedniu, na Uniwersytecie Genewskim i Akademii Muzycznej w Łodzi. Uczyła się między innymi u Jean-Jacques’a Eigeldingera, Lva Naumowa, Eugene’a Indijća, Petera Feuchwangera. Występowała i prowadziła kursy pianistyczne w wielu krajach, między innymi w Polsce, Francji, Anglii, Szwajcarii, Niemczech, Rosji, Włoszech, Brazylii, Kubie, Izraelu i Wietnamie.

Oprócz występów solowych zajmuje się kameralistyką. Założyła Trio Chopin, z którym regularnie koncertuje wykonując nie tylko standardowy repertuar, ale także muzykę współczesną. Prowadzi równocześnie działalność pedagogiczną. Od 2005 do 2011 roku prowadziła klasę fortepianu i kameralistyki w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Zainaugurowała w Warszawie Zimowe Spotkania Pianistyczne Winter Piano Festival, poświęcone Debussy’emu w 2009 roku, Ravel’owi w 2010 i kompozytorom rosyjskim epoki romantyzmu w 2011. Od 2012 na stale mieszka w Szwajcarii, gdzie prowadzi Instytut Frédérica Chopina (www.instituchopin.com) oraz uczestniczy czynnie w tamtejszym życiu muzycznym. Jest także dyrektorem konkursu dla dzieci i młodzieży Jeune Chopin (www.jeunechopin.com) w Martigny w Szwajcarii, który promuje młode talenty.

Nagrała dwa solowe albumy: jeden z muzyką Roberta Schumanna, drugi z muzyką inspirującą do medytacji pt. „Sounds of Mind”.

Michał Zieliński – wystąpił w wieku 10 lat jako „młody wirtuoz” w Warszawskiej Filharmonii Narodowej gdzie występował kilkakrotnie w latach późniejszych. Jest jednym z najciekawszych polskich wiolonczelistów młodego pokolenia. Laureat wielu nagród na konkursach miedzynarodowychm.in. Festiwalu Nice Classic Live 2018 (gdzie wystąpił z recitalem w 2018 roku ), Johannes Brahms International Competition ( Austria ), nagrody za wybitną osobowość artystyczną przyznanej przez Tomasza Strahla podczas II Warsaw Cello Tournament, Grand Prix w konkursie Music Without Limits w Druskiennikach oraz MorningsideMusic Bridge (Kanada). Wielokrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W 2016 r. Został laureatem programu „Młodo Polska” dla najbardziej utalentowanych polskich muzyków. W kwietniu tego samego roku został również wybrany uczestnikiem prestiżowej Academie Musicale de Villecroze we Francji. Występował dotychczas na festiwalach w Polsce, Włoszech, Austrii, Francji i Hiszpanii. Współtwórca Chopin Piano Quintet, QuartettoNous i 2in1Duo (sponsorowanego przez Hondę w 2010 r.). Jego pasja do muzyki kameralnej zaowocowała również wieloma nagrodami i nagraniem płyty z kwintetami Schumanna i Szostakowicza dla wytwórni DUX.

W 2018 roku utworzył w Paryżu stowarzyszenie AIM-musique, które zajmuje się promocją muzyki i wymiany doświadczeń między muzykami-profesjonalnymi i muzykami-amatorami.
W swojej muzycznej karierze doskonalił się pod kierunkiem takich wybitnych pedagogów i wiolonczelista jak Kazimierz Michalik, Tomasz Strahl, Andrzej Bauer, Enrico Dindo, Frans Helmerson i Jérôme Pernoo.

„Kwarantanna w Hi-Fi” w każdy czwartek w RDC

Realizacja projektu „Kwarantanna w Hi-Fi” stała się możliwa dzięki dyrektorowi Yamaha Music Poland – Markowi Lamertowi, który udostępnił Radiu dla Ciebie profesjonalny instrument koncertowy – fortepian Yamaha CF6. Koncerty prowadzi prezes RDC – Tadeusz Deszkiewicz.

Wszystkie koncerty w ramach cyklu „Kwarantanna w Hi-Fi” transmitowane są na antenie Radia dla Ciebie, a także na stronie rdc.plna kanale RDC w serwisie YouTube oraz w aplikacji mobilnej. 

KWARANTANNA W HI-FI. ZOBACZ WSZYSTKIE KONCERTY CYKLU RADIA DLA CIEBIE

Pin It on Pinterest

Share This