Miłośnicy Teatru Polskiego Radia Rzeszów mogli wczoraj po długiej przerwie ponownie zasiąść na widowni w studiu koncertowym i obejrzeć spektakl „A ponad ziemią z kulami latały brylanty” w reżyserii Przemysława Tejkowskiego.

Historia opowiada fikcyjne spotkanie Barbary, żony Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, z profesorem poety z jego czasów gimnazjalnych. Rolę Barbary odegrała Adrianna Kieś, Przemysław Tejkowski wcielił się w postać profesora. Spektakl oparty na poezji i prozie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego to momentami zabawna, ale przede wszystkim przejmująca opowieść o pragnieniu życia i przeżywaniu go w pełni.

Spektakl oparty na poezji i prozie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Barbara, żona Krzysztofa spotyka po jego śmierci gimnazjalnego profesora swojego męża. W centrum powstańczej zawieruchy wspominają lata szkolnej beztroski (komediowa scena zbudowana na fragmentach opowiadania „Gimnazjum imienia Boobalka I”), a także dzielą się swoimi przeżyciami i wspierają w trudnych powstańczych chwilach. Utwory Baczyńskiego użyte są w dialogach tak, że spektakl możemy nazwać śmiało poetyckim spektaklem fabularnym. Postacie mają swoje historie, charaktery, dialogują wierszami.

W spektaklu można też usłyszeć kilka piosenek, między innymi „Na moście w Avignon” do muzyki Andrzeja Zaryckiego, czy „Wiersze wojenne” do muzyki Zbigniewa Koniecznego.

Scenariusz i reżyseria – Przemysław Tejkowski,

Występują: Adrianna Kieś i Przemysław Tejkowski,

Muzyka – Jacek Chrobak,

Czas: 50 min.

Premiera słuchowiska odbyła się 6 czerwca na antenie Polskiego Radia Rzeszów.

Źródło: Polskie Radio Rzeszów

Więcej na: radio.rzeszow.pl

Pin It on Pinterest

Share This