25 czerwca, w piątkowy wieczór w bydgoskiej Operze Nova, poznaliśmy werdykt Jury w ramach konkursu Grand PiK. Zwycięzcami zostali Alicja Pietruczuk i Źmicier Kościn z Radia Białystok, autorzy reportażu „Przebudzenie”, oraz Ewa Szkurłat z Polskiego Radia Kraków, która przygotowała słuchowisko dokumentalne „Serce na dwóch szerokościach”.

 

KONKURS ARTYSTYCZNYCH FORM RADIOWYCH „GRAND PiK 2021″

WERDYKT JURY
Nagrodę Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotra Glińskiego otrzymują:
Alicja Pietruczuk i Źmicier Kościn autorzy „Pieśni Przebudzenia” z PR Białystok za wyraziste przedstawienie tęsknoty do wolności Białorusinów przy pomocy dźwiękowych migawek z buntu przeciw autorytarnej władzy oraz prezentacji współczesnych i historycznych białoruskich pieśni patriotycznych.

Nagrodę GRAND PiK 2021 ufundowana przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Piotra Całbeckiego otrzymuje:
Ewa Szkurłat autorka słuchowiska dokumentalnego „Serce na dwóch szerokościach” z PR Kraków za ukazanie niezwykłego zjawiska, które wywołała pandemia – dystanse naszego świata przestały być przeszkodą dla ludzi takich jak bohaterka audycji, którzy kierują się miłością bliźniego, potrzebą pozostawania w kontakcie oraz otaczania opieką ludzi ubogich i potrzebujących gdziekolwiek by byli. nawet na odległym kontynencie.

Nagroda Specjalna ufundowana przez Krajowa Radę Radiofonii i Telewizji została przyznana:
Maciejowi Słyszowi za słuchowisko dokumentalne „358 dzień roku” z PR Rzeszów za przedstawienie życia więziennego w aurze Świąt Bożego Narodzenia co wydobywa w niekonwencjonalny sposób mało znane prawdy o ludziach odbywających kary.

Nagrodę Specjalną ufundowaną przez Prezydenta Miasta Bydgoszczy Rafała Bruskiego otrzymuje:
Marta Wągrocka za rolę Geni w słuchowisku „Ktoś na panią czeka” produkcji Teatru PR Aktorka stworzyła w tym słuchowisku opowiadającym historię z czasów Holokaustu, bardzo wiarygodną postać ożywioną optymistyczną wiarą w dobry los i pełną autentycznego liryzmu.

Nagroda im. Michała Jagodzińskiego ufundowana przez Polskie Radio PiK, została przyznana:
Michałowi Słobodzianowi z PR PiK Bydgoszcz za utwór „Wickowa batalia” za bardzo skuteczne wydobycie z zapomnienia Wicka Rogali – kaszubskiego artysty i działacza. Odnalezienie, opracowanie i skomponowanie z nagrań archiwalnych portretu tej niegdyś bardzo popularnej w Bydgoszczy postaci z pewnością wzbudziłoby aprobatę Patrona niniejszej nagrody.

Nagroda rzeczowa ufundowana przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza, została przyznana:
Jolancie Rudnik, Annie Rawskiej z PR Koszalin za reportaż „Nigdy nie wypływaj w morze – powracająca historia GUSTLOFFA” Reportaż, który wysnuły autorki z listu znalezionego w butelce na morskiej plaży jest ciekawym przyczynkiem do całej historii zatopionego GUSTLOFFA i daje pojęcie o tym jak taka katastrofa może wpłynąć na życie ludzi związanych z jej ofiarami.

Wyróżnienie ufundowane przez spółkę Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy otrzymują:
Jarosław Juszkiewicz, Jacek Kurkowski (realizacja akustyczna) z PR Katowice za trzy odcinki cyklu „Światy Lema”. Jest to bardzo interesująca próba popularyzacji utworów Stanisława Lema przy pomocy atrakcyjnych akustycznie odwołań do migawkowych obrazów sugerujących słuchaczowi „światy Lema” opisane w kolejnych jego książkach.

Werdykt wydało Jury w składzie:
Andrzej Brzoska
Jarosław Jakubowski
Henryk Rozen

KONKURS ARTYSTYCZNYCH FORM RADIOWYCH „GRAND PiK AKADEMICKI”

WERDYKT JURY
Nagrodę Główną ufundowaną przez Krajowa Radę Radiofonii i Telewizji otrzymuje:
Maja Szczepocka z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego za reportaż „Statystycznie to tylko praca” za portret ankieterki pracującej w Urzędzie Statystycznym i przybliżenie zawodu, który wymaga społecznego zaufania.

Wyróżnienie – ufundowane przez Ministra Edukacji i Nauki prof. Przemysława Czarnka, przyznane zostało:
Joannie Dudek z Uniwersytet Kazimierza Wielkiego za reportaż zatytułowany „Z podwórka na stadion” za dość interesujący portret zawodniczki (piłkarki) skomponowany ze zwierzeń bohaterki i efektów dźwiękowych obrazujących różne aspekty działań zawodniczki uprawiającej piłkę nożną.

Werdykt wydało Jury w składzie:
Andrzej Brzoska
Jarosław Jakubowski
Henryk Rozen

KONKURS DLA SŁUCHACZY I INTERNAUTÓW

na najciekawszy utwór zgłoszony do Konkursu Artystycznych Form Radiowych „GRAND PiK 2021” Nagrodę Polskiego Radia PiK otrzymuje Pani Wiktoria Formella, która wybrała utwór „Bilet powrotny proszę” Adama Bogoryi-Zakrzewskiego i Agnieszki Szwajgier. Uzasadniając swój wybór, Pani Wiktoria wskazała na rozproszoną, utkaną z kilku mikrohistorii narrację, która pozwala ukazać doświadczenie bezdomności, życia na ulicy z kilku perspektyw.

Werdykt wydało Jury w składzie:
Jolanta Kuligowska – Roszak
Ewa Kurzawa – Walkowiak
Michał Jędryka
Magdalena Gill

Źródło: PR PiK

Pin It on Pinterest

Share This