Raport z oblężonego miasta w dawnej twierdzy Kołobrzeg

Kołobrzeska premiera  „Raportu z oblężonego miasta” , która odbędzie się na tegorocznym III Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Przemysława Gintrowskiego ( 9.07) nawiązuje do historycznego albumu muzycznego  Przemysława Gintrowskiego, nagranego w 1986 roku. Album funkcjonował w drugim obiegu do 1990 roku, kiedy został po raz pierwszy oficjalnie wydany na płycie winylowej nakładem wydawnictwa Polskie Nagrania. W 1999 roku nakładem tego samego wydawnictwa ukazało się wznowienie albumu na płycie CD. Wersja oficjalna została skrócona o siedem utworów w stosunku do oryginału. Album zawiera kompozycje Przemysława Gintrowskiego do tekstów Zbigniewa Herberta, Lothara Herbsta, Mieczysława Jastruna, Tomasza Jastruna, Jacka Kaczmarskiego, Marka Mayera, Leszka Szarugi oraz Jana Krzysztofa Kelusa (w wersji nieoficjalnej).

Premiera nowej wersji „Raportu” w reżyserii Marcina Kołaczkowskiego odbędzie się w Kołobrzegu, w mieście uznanym za twierdzę i w którym przez całe lata PRL miejscowy amfiteatr był areną komunistycznego propagandowego Festiwalu Piosenki Żołnierskiej. Umiejscowienie tego spektaklu  właśnie w Kołobrzegu wpisuje się również w kontekst historyczny, gdyż w tym roku obchodzić będziemy za kilka miesięcy 40 rocznicę wprowadzenia przez władze komunistyczne stanu wojennego.

„Raport z oblężonego miasta 2021” w nowych aranżacjach Hadriana Filipa Tabęckiego, wzbogacony zostanie o fragmenty książki Marka Nowakowskiego „Raport o stanie wojennym”.

Do występu w tej premierze Marcin Kołaczkowski, reżyser i scenarzysta zaprosił Katarzynę Zawadzką, Monikę Urlik, Bartosza Porczyka i Norberta Smołę Smolińskiego. 

Koncerty w ramach III Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Przemysława Gintrowskiego odbędą się w dniach 9 – 11 lipca 2021 r.: sala widowiskowa Regionalnego Centrum Kultury im. Z. Herberta w Kołobrzegu, ul. Solna 1.

 

Organizatorem Przeglądu jest stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna w KołobrzeguWspółorganizator: Narodowe Centrum Kultury.

Honorowy patronat nad „Pamiątkami” objęli: najbliższa rodzina Barda – Agnieszka Gintrowska (żona) i Julia Gintrowska (córka), prof. Piotr Gliński – wicepremier i minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, Jarosław Szarek – prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Zbigniew Bogucki– wojewoda zachodniopomorski, Anna Mieczkowska – prezydent miasta Kołobrzeg.

Projekt sfinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu we współpracy z Narodowym Centrum KulturyPonadto projekt dofinansowały Polska Fundacja Narodowa i Gmina Miasto Kołobrzeg.

Partner Główny: PKN ORLEN

Mecenas Projektu: Polska Fundacja Narodowa

Głównym patronem radiowym jest Audytorium 17 Regionalne Rozgłośnie Polskiego Radia.

Głównym patronem medialnym jest Telewizja Polska S.A.

Szczegóły na stronie: pamiatkiprzemyslawagintrowskiego.pl

 

Pin It on Pinterest

Share This