Radio Olsztyn uruchomiło nowy kanał cyfrowy. Radio Warmii i Mazur jest nadawane w systemie DAB Plus i prezentuje treści edukacyjne i kulturalne.

Radio Warmii i Mazur to nowy projekt Radia Olsztyn, który stawia na tematykę związaną z kulturą i historią regionu. Program Radia Warmii i Mazur odkryje przed słuchaczami bogate zasoby archiwalne Radia Olsztyn. Stacja przypomni wydarzenia historyczne, znane postaci i ciekawostki – wszystko, co pomoże odkryć lub pogłębić wiedzę.

Audycje przygotowywane przez olsztyńskich dziennikarzy to dzieła radiowe, mówiące o życiu regionu Warmii i Mazur. Miłośnicy historii odnajdą w programie swoje ulubione tematy w cyklu „Świadkowie historii”, m.in. „Tajemnice Mamerek”, serial „Tannenberg 1914”. Stacja przedstawi również „Leksykon Przemian” czy też wróci do archiwów radiowych za sprawą audycji „Koło Historii”. W cyklu „Warmia i Mazury kulturalnie” będzie można usłyszeć rozmowy z twórcami z regionu, a także zagłębić się w różnorodność tej małej ojczyzny w emitowanych każdego dnia reportażach.

Natomiast o pięknie Krainy Tysiąca Jezior usłyszymy w audycjach przyrodniczych takich jak „Odkryj Warmię i Mazury”, „Śladami Orłowicza” czy „Kronikarz Warmińsko-Mazurski”.

Jak mówi jedna z jego prezenterek Aleksandra Skrago bardzo duży nacisk w programie jest kładziony na treści związane z regionem.

Rozpoczynamy razem z Państwem zupełnie nową przygodę radiową, bo będzie to radio DAB-owe, czyli w najlepszej cyfrowej jakości. Mam nadzieję, że będą Państwo mogli w komfortowych warunkach posłuchać tego, co najciekawsze jeśli chodzi o reportaże czy audycje historyczne. Będzie bardzo dużo edukacji, będzie także kulturalnie, więc każdy powinien znaleźć coś ciekawego na tej nowej antenie

– podkreślała Aleksandra Skrago.

Według dyrektor działu komunikacji i wsparcia programu Żanety Zwierko – zadaniem nowego programu jest zjednoczenie mieszkańców subregionów województwa.

Warmii, Mazur i Powiśla – w naszych audycjach dużo na ten temat, dużo o historii tych ziem, a przede wszystkim o tym, co tu się dzieje od wielu lat

– mówi Żaneta Zwierko.

Nowe radio ma promować twórczość artystyczną, literacką i naukową związaną z regionem. Jak mówi jedna z jego prezenterek Maja Kwiatkowska w programie będzie można znaleźć wiele treści z bogatych radiowych archiwów.

Będziemy, oprócz aktualnych treści, prezentować to, co przez lata zgromadziliśmy w archiwum Radia Olsztyn, a tam gratki i dla miłośników historii, i tych, którzy kochają przyrodę i fanów muzyki

– zaznacza Maja Kwiatkowska.

Owe archiwalne audycje będzie wynajdować i opracowywać Magdalena Śleszyńska, która obiecuje, że wiele z nich dostarczy słuchaczom wzruszeń i radości.

Będzie trochę zabawnie, bo będą czasami kabarety, słuchowiska. Właściwie wszystko, co najlepsze w naszym radiu

– mówi Magdalena Śleszyńska.

Za oprawę jinglową stacji odpowiedzialny jest regionalny muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista Marcin Rumiński.

Tworząc nowy program regionalna rozgłośnia dołączyła do grona publicznych nadawców, którzy dzięki cyfryzacji rozszerzają swoja ofertę dla słuchaczy. Regionalnego charakteru programowi nadaje również Hymn Warmiński nadawany o 6:00 rano i w samo południe.

Autor: Ż. Zwierko/ M. Michalski
Redakcja: M. Rutynowski

Pin It on Pinterest

Share This