W poniedziałek 13 września o godz. 19:05 w stulecie urodzin Stanisława Lema Radio Kraków premierowo zaprezentuje nowe słuchowisko pt. „Włamanie do przeszłości” Lidia Bogaczówna – aktorka Teatru im. Juliusza Słowackiego i Juliusz Chrząstowski – aktor Narodowego Starego Teatru interpretują listy Ewy Lipskiej i Stanisława Lema. Słuchowisko w reżyserii Ewy Ziembli oparte jest na książce „Boli tylko, gdy się śmieję…”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

 

W latach 80. Stanisław Lem zamieszkał z rodziną w Wiedniu i korespondował z Ewą Lipską, która mieszkała w Krakowie. Czarny humor i zabawy językowe pozwalały komentować niewesołą rzeczywistość późnego PRL-u, zimnej wojny, świat literacki i Kraków.

Pełne autoironii listy to zapis uporczywych zmagań z codziennością i chorobą, a także przyjaźni poetki z całą rodziną Lemów.

„Te listy, podobnie jak stare fotografie, wydobył z zakurzonych kartonów i pudełek Tomasz Lem. W mojej pamięci zachowały się z nich jedynie melancholijne strzępy wydarzeń, opisy zabawnych historyjek, sytuacji epizodów. Zaglądam do nich z lękiem i nieśmiałością. Miałam poczucie, że włamuję się do przeszłości, do tego czego już nie ma, co bezpowrotnie minęło i stało się jedynie tęsknotą wspomnień” – pisze we wstępie do książki Ewa Lipska.

 

Słuchowisko „Włamanie do przeszłości” to kolejna odsłona „Roku Stanisława Lema w Radiu Kraków”. W czerwcu swoją premierę miało słuchowisko „Pilotka Pirx” – adaptacja opowiadania „Rozprawa” z lemowskiego zbioru „Opowieści o pilocie Pirsie”. Słuchowisko przygotowała i wyreżyserowała Magdalena Szpecht.

 

Źródło: PR Kraków

Pin It on Pinterest

Share This