Jurorzy postanowili nagrodzić cztery z dwudziestu zgłoszonych do konkursu reportaży o tematyce morskiej. Dwie główne nagrody trafiły do reportażystów Radia Lublin.
Agnieszka Czyżewska-Jacquemet z Radia Lublin została nagrodzona za reportaż „Ciągle płyną”, który przenosi słuchaczy do schyłku lat 80-tych, do czasu katastrofy tankowca Athenian Venture. Historia ukazana jest z jednej strony na podstawie dokumentów zgromadzonych w archiwum, a z drugiej – z punktu widzenia kobiety, która w tamtym czasie, będąc 15-letnią dziewczyną, w katastrofie straciła swoją rodzinę.
Jak przekazała Agnieszka Czyżewska Jacquemet, autorka reportażu, mimo że Lublin leży w odległości ponad 500 kilometrów od morza, temat, który podjęła „przypłynął do niej na bardzo wysokiej fali”. – To jest opowieść, która mnie zafascynowała. Mówi o tym, jak w mechanizmach historii i pieniędzy ginie pojedynczy człowiek, a to właśnie ten człowiek nadaje sens każdemu wydarzeniu – podkreśliła.
Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.
Druga nagroda główna trafiła do Mariusza Kamińskiego za reportaż „Józef Widerlik padł”. Jest to opowieść o człowieku, który był pierwszą ofiarą masakry na Wybrzeżu, czyli tzw. wydarzeń grudniowych. Mężczyzna zmarł w wieku 24 lat – w wyniku odniesionych ran.

Nagrodę ufundowaną przez Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka otrzymała Marzena Bakowska z Polskiego Radia Gdańsk za reportaż „Miłość z portem w tle. Tadeusz i Halina Wendowie”. Jest to opowieść o inżynierze Tadeuszu Wendzie – jednym z ojców założycieli Gdyni. To on zdecydował, że tu powstanie pierwszy port II Rzeczpospolitej. Kierował pracami budowlanymi i wyposażeniem portu. Był doświadczonym profesjonalistą, którego wizja przekuła się w sukces gospodarczy trwający do dziś. Jest to również historia jego niezwykłej i wzruszającej miłości do Haliny Wendy.

W konkursie przyznana została także po raz kolejny nagroda Radia Rzeszów – trafiła ona do reportażystek Polskiego Radia Koszalin – Jolanty Rudnik i Anny Rawskiej za reportaż „Nigdy nie wypływaj w morze – powracająca historia Gustloffa”. Jak powiedziała Jolanta Rudnik, to opowieść o największej katastrofie Morskiej na świecie, w której zginęło około 10 tysięcy osób. Podkreśliła również, że niezwykły był pretekst do powrotu do tej historii, bowiem był wywołany odnalezionym nad brzegiem Bałtyku listem w butelce.

Piotr Ostrowski, prezes Polskiego Radia Koszalin i przewodniczący jury podkreślił, że w tym roku przyznane zostały dwie główne nagrody, ponieważ w ubiegłym roku z powodu pandemii konkurs nie mógł się odbyć. Zaznaczył również, że poziom zgłoszonych do konkursu reportaży był bardzo wysoki.

Wszystkie konkursowe reportaże do wysłuchania na stronie – prk24.pl
Źródło: prk24.pl/  Autor: ap/aś

Pin It on Pinterest

Share This