Już dziś o 19:05 Radio dla Ciebie i Ewa Makomaska, aktorka Teatru Polskiego w Warszawie zapraszają na koncert piosenek autorstwa Andy Kitschmann – nietuzinkowej artystki, kompozytorki, autorki tekstów, aktorki i śpiewaczki, akompaniatorki, korepetytorki i wreszcie – pierwszej polskiej dyrygentki. Artystce akompaniować będzie Aldona Krasucka. Transmisja na rdc.pl, na kanale Radia dla Ciebie w serwisie YouTube, na Facebooku oraz w aplikacji mobilnej RDC.

Anda Kitschmann to postać niezwykła, często określana mianem artystki totalnej, która swoje życie związała ze sceną na wielu poziomach. Zaczynała tworzyć na początku XX wieku,w czasie kiedy kobieta samowystarczalna artystycznie należała do rzadkości, a ona niewątpliwie wyprzedziła swój czas.

Przypomniany zostanie tylko mały wycinek dorobku Andy Kitschmann, bo jest ona autorką ponad dwóch tysięcy piosenek, ale w tym koncercie znajdą się te najbardziej znane i spektakularne małe arcydzieła estradowe, czyli utwory pisane specjalnie dla takich gwiazd jak Marta Stebnicka i Irena Kwiatkowska czy Mira Zimińska.

To ona była jedyną kobietą wśród artystów, mężczyzn zakładających ZAiKS, w latach 30. kooperowała ze stołecznymi kabaretami pisząc np. z Tuwimem dla Miry Zimińskiej. Kierowała działem muzycznym dziecięcej sceny Instytutu Reduty – Teatrem Płomyka.

Po wojnie była dyrektorem muzycznym pierwszego powojennego kabaretu Siedem Kotów. Radio dla Ciebie chce pokazać jak największą skalę talentu kompozytorskiego Andy Kitschmamm i bardzo rozległe źródła inspiracji. Jej ostatnia uczennica Marta Stebnicka mówiła o Andzie: – Ona jest różnorodna. To nie tylko te salonowe piosenki. Ona ma świetne te ludowe, ballady dworskie, podwórzowe. Ten rysunek szalejącej przy fortepianie, z piórami, rajerami jest kwintesencją jej postaci. Tam jest cały jej żywioł. W jej piosenkach jest szaleństwo i żeby to z niej zostało, tym się trzeba bawić, tam jest żart.

Zapraszamy na spotkanie stylowe, sentymentalne z odrobiną pikanterii i dużą dozą humoru. W dobie zalewu współczesną, doraźną twórczością kabaretową, może warto wrócić do prekursorów i przypomnieć, co bawiło publiczność na początku XX wieku.

Ewa Makomaska – śpiew

Aldona Krasucka – akompaniament

Transmisja koncertu 25 października 2021 r. po godzinie 19:00. Zapraszamy!

Radia dla Ciebie możecie słuchać w Warszawie na 101 FM oraz pasmach lokalnych albo online na: rdcpl/rdcplayer.

Pin It on Pinterest

Share This