Kapituły powołane przez Telewizję Polską, Polskie Radio, Polską Agencję Prasową i Regionalne Rozgłośnie Polskiego Radia ogłosiły w poniedziałek nominacje do Nagród Mediów Publicznych 2021 w kategoriach: „Obraz”, „Muzyka”, „Słowo” oraz „Idea”. Laureatów poznamy 29 listopada.

Listę nominowanych ogłoszono w poniedziałek podczas konferencji, która odbyła się w Centrum Prasowym PAP w Warszawie. Jak przypomniał przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, Nagrody Mediów Publicznych wznowiono w 2019 r. po 11 latach przerwy. Dotychczas były przyznawane w trzech kategoriach: „Obraz”, „Muzyka”, „Słowo”.

– Cieszę się, że inaugurujemy kolejną edycję Nagród Mediów Publicznych. Jest pewna modyfikacja, wzbogacenie tych nagród o kolejną nagrodę przyznawaną przez 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia. Wprawdzie dzisiaj prezesi będą przedstawiać nominowanych i kapituły, ale wszystko jest w rękach niezależnych kapituł. Każda kapituła ma pewien obszar tematyczny, w którym się porusza i tam znajduje swoich kandydatów, ludzi, którzy zdaniem kapituły najbardziej przyczynili się do realizacji statutowych zadań mediów publicznych – mówił Czabański.

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych poinformował, że oprócz nagród przyznawanych przez poszczególne kapituły wręczone zostaną nagrody prezesów mediów publicznych.

– Te nagrody specjalne są pewnym ukłonem w stronę spółek wykonujących dobrą pracę, pomagających w realizacji misji – wyjaśnił.

Do Nagrody Mediów Publicznych 2021 w kategorii „Obraz” nominację otrzymali Elżbieta Jaworowicz, Kalina Cyz oraz Miłosz Kłeczek.

Z kolei w kategorii „Muzyka” nominowanymi zostali Leszek Możdżer, Józef Skrzek i Agnieszka Budzińska-Bennett.

W kategorii „Słowo” nominację otrzymali Andrzej Mularczyk, Antoni Libera i Joanna Siedlecka.

A w kategorii „Idea” nominację do Nagrody Mediów Publicznych 2021 otrzymali Maria Woś, Jarosław Jakubowski i Piotr Semka.

Maria Woś – nestorka felietonistki Radia Wrocław, ceniona przez słuchaczy za wnikliwe obserwacje rzeczywistości i barwne wspomnienia. Autorka cenionego przez słuchaczy cyklu „Opowieści lwowskie”. Odbiorcy nazywają ją „Wielką Damą pióra i mikrofonu”. Zaangażowana w życie społeczne i polityczne. Od 1968 roku dziennikarka Polskiego Radia Wrocław, jedna z założycielek Komisji Krajowej „Solidarności” Radia i Telewizji.
Nominowana za wybitną osobowość i niewyczerpana elokwencja wyrażona w felietonach i w każdym dniu misji dziennikarskiej wciąż czynna zawodowo. W 2021 roku minęło 63-lecie jej pracy radiowej.

 

Jarosław Jakubowski – poeta, prozaik, dramatopisarz, krytyk literacki, dziennikarz. Autor m.in. powieści Rzeka zbrodni”, która swoją fabułą nawiązuje do setnej rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy i radionoweli „W Cichej Dolinie”  Od lat związany z Radiem Pomorza i Kujaw, Polskim Radiem i Teatrem Telewizji. Czterokrotny laureat nagrody „Strzała Łuczniczki” za najlepszą bydgoską książkę roku. zdobyła Grand Prix na Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych „Raport” w Gdyni za sztukę „Generał”.
Nominowany za nietuzinkowe i wyjątkowe w swym przekazie sztuki teatralne, słuchowiska, powieści jak również w radiowe nowele, które są cały czas obecne na antenach radiowych i telewizyjnych.

 

Piotr Semka – dziennikarz i publicysta wielu mediów, historyk i autor książek dotyczących współczesnej historii Polski. Były działacz wolnościowy i członek opozycji antykomunistycznej, m. in. Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Autor publikacji o rodzimej sytuacji politycznej. Współautor programu Warto Rozmawiać. Członek Rady Muzeum przy Muzeum Drugiej Wojny Światowej. W 2019 r. odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności za zasługi w działalności na rzecz niepodległości.
Nominowany za bezkompromisowe dziennikarstwo, bezbłędne diagnozy społeczne i wierność wyznawanym wartościom.

Wyboru nominowanych w kategorii „Idea” dokonała złożona z 17 osób kapituła Regionalnych Rozgłośni Polskiego Radia. Jak podkreślił reprezentujący kapitułę prezes Zarządu Radia Rzeszów, Przemysław Tejkowski, „to nagroda niezwykle istotna”. – Idea to coś, co konstytuuje każdego człowieka. Jeżeli się ją ma i jest się jej wiernym to na tyle, na ile jest się jej wiernym, jest się człowiekiem. Wierność jest miernikiem naszego człowieczeństwa, ale także postępowania w życiu zawodowym – stwierdził.

Konferencja Prasowa – KLIKNIJ I OBEJRZYJ

PAP/ IAR / RL / opr. AKos

Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Pin It on Pinterest

Share This