„Letnia scena Radia Kraków” – DREWO / 3 lipca, godz. 17.00, dziedziniec Radia Kraków. Tradycyjne pieśni ludowe z różnych regionów Ukrainy. 

 

Przez dwie najbliższe niedziele „Letnia scena Radia Kraków” gościć będzie Festiwal EtnoKraków / Rozstaje 2022. W pierwszą niedzielę (3 lipca), w ramach realizowanego podczas tegorocznego Festiwalu projektu „Kijów_Kraków / scena muzyki ukraińskiej”,  na  radiowym dziedzińcu wystąpi ukraiński zespół DREWO. Początek koncertu o godzinie 17.05, transmisja na antenie Radia Kraków. Zapraszamy!

Drewo (ukr. Древо) to pierwszy i najstarszy w Ukrainie zespół pieśni tradycyjnych, funkcjonujący już 43 lata – powstał w 1979 roku. Kieruje nim jego założyciel, profesor etnomuzykologii, Jewhen Jefremow. Skład zespołu stopniowo się zmieniał, ale jego trzon zawsze tworzyli profesjonaliści: muzykolodzy, kompozytorzy, badacze folkloru. Za cel swojej działalności członkowie grupy przyjęli gromadzenie, naukowe badanie oraz próby możliwie wiernego naśladowania i odtworzenie w śpiewie zespołu tradycji ukraińskich pieśni ludowych. W związku z tym na główną część repertuaru składają się tradycyjne pieśni ludowe z różnych regionów Ukrainy, nagrane przez członków Drewa od mieszkańców ukraińskich wsi. To przede wszystkim materiały z Polesia (w szczególności zebrane od wykonawców zamieszkujących niegdyś obecną zonę w pobliżu Czarnobyla), z leśno-stepowego terytorium naddnieprzańskiego i ze wschodniego Podola. Drewo stale występuje na festiwalach w Ukrainie i zagranicą: w Belgii, Gruzji, na Litwie, Łotwie, w Niemczech, Polsce, Francji, Uzbekistanie. Pieśni w wykonaniu zespołu były wykorzystywane w filmach, a część repertuaru ukazała się na pięciu kompakt dyskach Drewa (wydanych w Ukrainie i w Polsce) oraz na kilku płytach zbiorowych.

Podczas koncertu można będzie usłyszeć obrzędowe i liryczne pieśni z Polesia, Centralnej i Wschodniej Ukrainy, Podlasia, a także muzykę instrumentalną Polesia i Karpat.

Zespół DREWO wystąpi w składzie: Jewhen Jefremow, Tetiana Sopiłka, Serhij Ochrimczuk, Hanna Ochrimczuk, Jurij Pastuszenko

Koncert realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Rozstaje: u Zbiegu Kultur i Tradycji, w ramach Festiwalu EtnoKraków / Rozstaje 2022, www.etnokrakow.pl
Bezpłatne zaproszenia na antenie / do odbioru w recepcji Radia). Transmisja koncertu na antenie.

Więcej na: radiokrakow.pl

 

Pin It on Pinterest

Share This