W dniach 08 – 09 lipca 2022 roku w Kołobrzegu, już po raz czwarty, odbędzie się Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego „PAMIĄTKI”.

Regionalne Rozgłośnie Polskiego Radia Audytorium 17,również w tym roku, w gronie patronów medialnych. Jednym z wyróżnień jest nagroda specjalna od Grupy Radiowej Audytorium 17 – Nagranie zwycięskiego utworu oraz emisja w Regionalnych Rozgłośniach Polskiego Radia.

 

Głównym celem przeglądu jest podtrzymanie pamięci o dorobku i postaci artysty oraz kultywowanie spuścizny artystycznej Przemysława Gintrowskiego wśród różnych grup wiekowych i społecznych. Tegoroczny program „PAMIĄTEK” to konkurs i trzy premiery i to wszystko w dwa dni.

Najważniejszym punktem Przeglądu „Pamiątki” jest oczywiście konkurs na interpretację piosenek z dorobku Przemysława Gintrowskiego, który odbędzie pierwszego dnia przeglądu – w piątek 8 lipca.

25 wykonawców zakwalifikowanych do konkursu głównego oceniać będzie jury pod przewodnictwem Beaty Molak-Bychawskiej ze Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych (SAWP).

Laureaci i wyróżnieni otrzymają: nagrody pieniężne przyznane przez Jacka Kurskiego, prezesa Zarządu TVP i prof. Piotra Glińskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagrodę specjalną od Regionalnych Rozgłośni Polskiego Radia Audytorium 17. Specjalną nagrodę pieniężną ufundowało również Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP. Swoją nagrodę przyzna Anna Mieczkowska – Prezydent Miasta Kołobrzeg.

Zmagania konkursowe będzie można śledzić na: facebook.com/miastokolobrzegpl.

Pierwszy dzień Przeglądu to także premierowy koncert „Ślepcy” w wykonaniu Norberta „Smoły” – Smolińskiego (śpiew),  Marcina Fideckiego (fortepian) i Marcina Gałkowskiego (gitara).  Gościnnie wystąpi też Przemysław Tejkowski (recytacja).

W trakcie IV edycji Przeglądu widzowie zobaczą również dwie premiery spektakli: „Przesłuchanie człowieka”(9 lipca, 17:00) o Przemysławie Gintrowskim oraz „Opowieść zesłańców” (09 lipca, 20:30) w reżyserii Anny Żochowskiej i Michała Konarskiego.

„Przesłuchanie człowieka” jest teatralną próbą pokazania osobowości barda i będzie przeplatany piosenkami i recytowanymi tekstami, które śpiewał Gintrowski. Udział w spektaklu wezmą: Adrianna Kieś – młoda krakowska aktorka, laureatka prestiżowych nagród teatralnych i Przemysław Tejkowski, który jest jednocześnie reżyserem spektaklu.

„Opowieść zesłańców” zobaczymy w wykonaniu Teatru Muzycznego Od Czapy w składzie:  Stanisław Bukowski, Michał Konarski, Aleksandra Rozwadowska, Zuza Wiśniewska, Wojciech Żochowski oraz gościnnie Julia Gintrowska (śpiew).Towarzyszyć im na scenie będą muzycy: Dariusz Bafeltowski (gitary) Bartosz Bednarek (gitary, inst. perkusyjne), Grzegorz Kasperczyk (fortepian).

Przegląd poprowadzą znani dziennikarze radiowi: Teresa Drozda i Paweł Sztompke.

Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego „PAMIĄTKI” odbędzie się w Regionalnym Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta (ul. Solna 1).

Organizatorem Przeglądu jest stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna w Kołobrzegu.

Honorowy patronat nad „Pamiątkami” objęli: najbliższa rodzina Barda – Agnieszka Gintrowska i Julia Gintrowska, prof. Piotr Gliński – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zbigniew Bogucki – Wojewoda Zachodniopomorski, Anna Mieczkowska – prezydent miasta Kołobrzeg.

 

Pin It on Pinterest

Share This