95. urodziny można obchodzić długo i hucznie! Szczególnie w Krakowie… Radio Kraków zaprasza swoich słuchaczy i przyjaciół do Kina Kijów na muzyczne święto z okazji jubileuszu 95-lecia, który pierwsze radio w Krakowie i najstarsza rozgłośnia regionalna w kraju świętuje w 2022 roku. 23 września na scenie Kina Kijów wystąpią: Andrzej Budz, Hanka Wójciak z Przyjaciółmi oraz gwiazda wieczoru – zespół Kroke, który przedpremierowo zaprezentuje utwory ze swojej najnowszej płyty „Loud Silence”. Całość poprowadzi muzyczny dziennikarski duet: Agnieszka Barańska i Tomasz Buszewski. Początek koncertu o godz. 19.00. Bezpłatne zaproszenia wygrać można codziennie na antenie Radia Kraków.

Andrzej Budz to uwielbiany nie tylko na Podhalu muzyk, twórca i rekonstruktor instrumentów pasterskich. W czerwcu tego roku, reprezentując Radio Kraków, zdobył nagrodę dla najlepszego solisty podczas finału „:Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Ludowej Jawor – u źródeł kultury”, odbywającego się w Tokarni. Jego koncerty są niezwykłym połączeniem muzyki i opowieści o często samodzielnie konstruowanych i rekonstruowanych instrumentach. Wiemy, że na urodzinowy koncert Radia Kraków przygotowuje coś specjalnego.
Hanka Wójciak – wokalistka, autorka tekstów i muzyki, góralka z Zakopanego, od lat związana z Radiem Kraków. Panna Młoda ze słuchowiska „Wesele”, doskonale znana słuchaczom z audycji „Dobry wieczór u Hanki Wójciak”, ale też laureatka m.in. Festiwalu Pamiętajmy o Osieckiej, Studenckiego Festiwalu Piosenki, Festiwalu Twórczości Korowód, Rock & Chanson Festival. Jest założycielką i liderką Kapeli Hanki Wójciak, grającej muzykę z pogranicza world music, folku i piosenki autorskiej. W kompozycjach zespołu słychać echa muzyki orientalnej, polskie motywy ludowe, połamane rytmy, wokalną improwizację w rejestrze „gwizdkowym”. Prostota i powtarzalność motywów przeplata się z improwizacją, spokój z dzikością, radość ze smutkiem. To muzyka w swym założeniu bliska ziemi, ludyczna, taneczna i transowa zarazem. Podczas urodzinowego koncert w Kinie Kijów, Hanka Wójciak wystąpi z wraz z przyjaciółmi i zaśpiewa doskonale znane piosenki z debiutanckiej, wydanej przez Radio Kraków płyty „Znachorka”.
Urodzinowy wieczór Radia Kraków zwieńczy koncert zespołu KROKE. Zespół, stworzony przez trójkę przyjaciół, absolwentów krakowskiej Akademii Muzycznej: Tomasza Kukurbę, Jerzego Bawoła i Tomasza Lato, także świętuje w tym roku swój jubileusz – trzydziestolecie istnienia. Jako artyści poszukujący, nigdy nie stronili od eksperymentów z jazzem oraz muzyką współczesną. Zespół, początkowo kojarzony głównie z twórczością klezmerską, oscyluje obecnie wokół różnych gatunków. Artyści czerpią inspirację z muzyki etnicznej całego świata, zawsze jednak wzbogacają dzieła autorskimi improwizacjami. W ten sposób tworzą własny, unoszący się ponad granicami, czasem i formami styl, który został nie tylko zauważony przez publiczność, lecz także doceniony przez artystów całego świata.
Zachwycony koncertem Kroke Steven Spielberg zaprosił zespół do Jerozolimy na występ podczas uroczystości Survivors Reunion. Dzięki Peterowi Gabrielowi grupa trafiła do Wielkiej Brytanii na Festiwal WOMAD. Utwór “The Secrets of The Life Tree” w wykonaniu Kroke znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu Davida Lyncha “Inland Empire”. Spotkanie Kroke z Nigelem Kennedym zwieńczyło wspólne dzieło – płyta “East Meets East”. W ostatnich latach zespół współpracował także z Anną Marią Jopek, Edytą Geppert, Tomaszem Stańko, Mają Sikorowską, Krzyszofem Herdzinem, norweskim zespołem Tindra, hiszpańskim skrzypkiem Diego Galazem, mongolską wokalistką Urną Chahar Tugchi, orkiestrami Sinfonietta Cracovia, Aukso, Elbląską Orkiestra Kameralną, Västeras Sinfonietta, Orquesta Sinfónica de Burgos, Deutsches Filmorchester Babelsberg. Krakowscy muzycy gościli na najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych na całym świecie. Na urodzinowym koncercie Radia Kraków zespół przedpremierowo zaprezentuje materiał z najnowszej płyty „Loud Silence”, której premiera planowana jest na koniec października.

95-lat Radia Kraków – koncert jubileuszowy
Wystąpią: Andrzej Budz, Hanka Wójciak z Przyjaciółmi
Gwiazda wieczoru: Kroke
23 września, godz. 19.00, Kino Kijów (al. Krasińskiego 34)
Bezpłatne zaproszenia do wygrania na antenie Radia Kraków.
Partnerzy: Wodociągi Miasta Krakowa i Sekret Smaku.

Szczegóły: radiokrakow.pl

Pin It on Pinterest

Share This