We czwartek, 29 czerwca, po godz. 18:00 w Studiu Radia dla Ciebie odbędzie się ostatni przed przerwą wakacyjną koncert z cyklu „Kwarantanna w Hi‑Fi”. Wystąpi  pianistka Maria Gabryś-Heyke.

 

MARIA GABRYŚ-HEYKE jest pianistką o szerokich zainteresowaniach muzycznych, specjalizującą się w grze na instrumentach historycznych, absolwentką Scholi Cantorum Basiliensis (fortepian historyczny w klasie prof.Jespera Christensena), wyższej szkoły muzycznej w Lucernie, Szwajcaria (prof. Ivan Klansky) oraz Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (prof. Teresa Manasterska).

Wielką pasją pianistki jest odkrywanie zapomnianej i rzadko wykonywanej muzyki polskiej. W ostatnich latach ukazały się płyty CD zawierające m.in. premierowe rejestracje fonograficzne kompozycji Władysława Żeleńskiego (wyd. DUX), Karola Mikulego i Aleksandra Michałowskiego (wyd. Chopin University Press) oraz kompozytorek początku XIX wieku z kręgu Józefa Elsnera (wyd. Chopin University Press). Jej płyty z kompozycjami na fortepian i skrzypce Mariana Sawy (wyd. Naxos), oraz dzieła na 4 ręce Adolpha Gutmanna (wyd. Chopin University Press) były nominowane do nagrody “Fryderyk 2017” i “Fryderyk 2022”.

Jej obszerny repertuar, obejmujący różne style i konwencje wykonawcze, sięga od kompozycji XVIII wieku po dzieła współczesne. Artystka ma też w swym dorobku wiele prawykonań (Marta Ptaszyńska, Marian Sawa, Aldona Nawrocka). Występowała w Japonii, Korei Płd., Chinach, Stanach Zjednoczonych oraz wielu krajach Europy – również przed wybitnymi osobistościami i głowami państw, w tym przed cesarzem Japonii Akihito. Brała udział w festiwalach chopinowskich w Wiedniu i Mariańskich Łaźniach, a także w Murten Classics Festival, Mendelssohn Musikfestwoche Wengen (Szwajcaria), w słoweńskim Festiwalu Muzyki Dawnej (Maribor, Ragaška Slatina, Ptuj) oraz w festiwalu muzyki kameralnej w Kyoto (Japonia).

Artystka ma na swym koncie znaczące sukcesy w konkursach międzynarodowych – jest laureatką pierwszych nagród w Międzynarodowym Konkursie im. Ludwiga van Beethovena w Hradcu nad Moravicí (Czechy), Edwin Fischer-Wettbewerb w Lucernie (Szwajcaria) i konkursie Chopin Golden Ring (instrumenty historyczne) w Ptuj (Słowenia), a także jest Laureatem „Estrady Młodych” Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. W przeszłości była wielokrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Towarzystwa im. Fryderyka Chopina oraz prestiżowej Fundacji Crescendum-Est-Polonia.

Dokonała nagrań dla Polskiego Radia, Schweizer Radio DRS 2 oraz rejestracji fonograficznych: Ars Produktion, ForTune, Chopin University Press, Sarton i Naxos.

Maria Gabryś-Heyke jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Zasiadała w jury konkursów pianistycznych (Mariańskie Łaźnie, konkurs RAHN w Zurichu, Międzynarodowy Konkurs dla Dzieci i Młodzieży w Brześciu)  prowadzi kursy mistrzowskie w Lucernie (Szwajcaria), Daejon (Korea Płd.), Łucku (Ukraina) oraz Brześciu (Białoruś). Jej działalność popularyzatorska obejmuje współpracę z radiem i telewizją, m.in. emitowany w 2021 roku w TVP3 telewizyjny cykl edukacyjny „Chopin – lekcje słuchania”, który zrealizowała wraz z Andrzejem Sułkiem.

Jest opiekunem artystycznym „Koncertów pod gwiazdami” w Planetarium Centrum Nauki Kopernik w Warszawie oraz cyklu koncertów „Fortepian Szopena” w Muzeum C. K. Norwida w Dębinkach.

„Kwarantanna w Hi-Fi” w każdy czwartek w RDC

Realizacja projektu „Kwarantanna w Hi-Fi” stała się możliwa dzięki dyrektorowi Yamaha Music Poland – Markowi Lamertowi, który w czerwcu 2020 roku udostępnił Radiu dla Ciebie profesjonalny instrument koncertowy – fortepian Yamaha CF6. Koncerty prowadzi prezes RDC – Tadeusz  Deszkiewicz. Ubiegły sezon pianiści zaczęli na fortepianie Bösendorfer, dzięki życzliwości Pana Sylwestra Dmuchowskiego. Później wykonawcy prezentowali swoje recitale na fortepianie Yamaha. Obecnie w studiu RDC do dyspozycji pianistów jest fortepian KAWAI.

Wszystkie koncerty w ramach cyklu „Kwarantanna w Hi-Fi” transmitowane są na antenie Radia dla Ciebie, a także na stronie rdc.plna kanale RDC w serwisie YouTubena profilu na Facebooku oraz w aplikacji mobilnej.

Pin It on Pinterest

Share This