Wielki powrót Konkursu Reportażu Radiowego na Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu

Po dziewięciu latach przerwy na łódzki festiwal poświęcony zagrożeniom, jakie niesie dla ludzi współczesny świat, powrócił reportaż radiowy.

 

KONKURS

Na konkurs organizowany przez Radio Łódź nadesłano w tym roku aż 32 audycje przygotowane przez reportażystów z Białegostoku, Gdańska, Katowic, Koszalina, Krakowa, Lublina, Łodzi, Rzeszowa, Wrocławia, Szczecina i Zielonej Góry.

Festiwalowej publiczności zaprezentowanych zostanie osiem reportaży, podejmujących trudne i zarazem niezwykle ważne tematy. Jury konkursu wytypowało następujące audycje:

 1. „Człowiek z katalogu 13B” Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet z Polskiego Radia Lublin – historia funkcjonariusza milicji, a potem policji, który stracił prawo do pełnej emerytury w wyniku „ustawy dezubekizacyjnej”.
 2. „Gdyby nie Gala” Magdaleny Świerczyńskiej-Dolot z Radia Gdańsk – opowieść o Czeczence, której dziecko w czasie wojny rosyjsko-czeczeńskiej uratowała od śmierci Rosjanka.
 3. „Mój ci on” Agnieszki Szwajgier ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia – reportaż o tym, jak łatwo jest oszukać kogoś, kto potrzebuje ciepła i kontaktu z drugim człowiekiem.
 4. „Nasza Wiktoria” Katarzyny Michalak z Polskiego Radia Lublin – opowieść o rodzinnej tragedii, jaką jest nagła śmierć dziecka w wypadku i o dobru, które próbują z niej wyciągnąć rodzice.
 5. „O misiu, który zasnął ze smutku” Katarzyny Błaszczyk ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia – próba ukazania matki-psycholożki i jej wizji poradzenia sobie z próbą samobójczą córki.
 6. „Prawo Denisa” Marcina Pośpiecha z Programu III Polskiego Radia – historia Rosjanina, któremu szwedzka opieka społeczna odebrała dzieci i jego walki o córki.
 7. „Schowane w pamięci” Eweliny Kosałki-Passii z Polskiego Radia Katowice – próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego polenlagry, czyli obozy dla Polaków w czasie II Wojny Światowej, zostały zapomniane przez historię.
 8. „SMS-y do uczennicy” Moniki Hemperek z Polskiego Radia Lublin – reportaż śledczy o nauczycielu, który przez trzy lata prześladował swoją uczennicę sms-ami o treściach erotycznych i zastraszających.

Reportaży można będzie wysłuchać w Fabryce Sztuki w Łodzi 20, 21 i 22 listopada 2019 roku. Odsłuchy zaplanowano na godzinę 18:00 w specjalnie wydzielonej przestrzeni. Dokładny plan odsłuchów można znaleźć na stronie Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu (www.festiwalmediow.pl) w zakładce „Program”.

Reportaże są również dostępne na portalu Radia Łódź (www.radiolodz.pl) w zakładce „Polecamy”.

 

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

W sobotę 23 listopada 2019, w dniu zakończenia Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu, zapraszamy na dwa wydarzenia związane z reportażem radiowym.

O godz. 15:00 w Fabryce Sztuki przy ul. Tymienieckiego 3 w Łodzi rozpocznie się panel dyskusyjny „Usłyszeć człowieka”. Wspólnie z wybitnymi polskimi reportażystami zastanowimy się, jak w reportażu radiowym opowiadać o człowieku, który musi zmagać się z zagrożeniami współczesnego świata. Do rozmowy zaprosiliśmy trójkę znanych i nagradzanych na świecie reportażystów:

 • Agnieszka Czyżewska-Jacquemet z Polskiego Radia Lublin. Laureatka takich nagród jak Grand Press 2015, Prix Bohemia 2017 oraz Prix Europa 2019.
 • Olga Mickiewicz-Adamowicz ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Laureatka Ake Blomstrom Award i Srebrnego Melchiora. W latach 2017–2019 była polskim reprezentantem w Komisji Dokumentalistów Europejskiej Unii Nadawców.
 • Bartosz Panek z Programu II Polskiego Radia. Zdobywca Melchiora, Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek, a także „radiowego Oscara” – Prix Italia 2014.

Panel poprowadzi dr Kinga Sygizman z Katedry Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej

Uniwersytetu Łódzkiego.

Zaraz po panelu, o godz. 16:00 zapraszamy na premierę reportażu dziennikarki Radia Łódź Kamili Litman pod tytułem „Docent”. Audycja powstała w ramach obchodów Roku Marka Edelmana w Łodzi i przybliża łódzkie wątki związane z życiem tego wybitnego działacza, społecznika i kardiologa. Reportaż został zrealizowany w ramach Stypendium Artystycznego Prezydenta Miasta Łodzi.

Zapraszamy do wzięcia udziału w 29. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu i do rozpowszechniania informacji o Konkursie Reportażu Radiowego!

NAGRODY

Do północy w piątek festiwalowa publiczność za pośrednictwem internetu może oddawać głosy na wybrane reportaże. Wystarczy przesłać mail na adres czlowiekwzagrozeniu@radiolodz.pl, w tytule wiadomości wpisując tytuł wybranej audycji. Z jednego adresu e-mail można oddać tylko jeden głos. Audycja, która otrzyma ich najwięcej, zdobędzie honorową nagrodę publiczności.

Z kolei jurorzy konkursu wyróżnią najlepszy ich zdaniem reportaż. Do zwycięzcy trafi Nagroda Prezesa Radia Łódź w wysokości 5 000 złotych. Dodatkową nagrodę ufundował również Tygodnik Angora, który przedrukowuje najlepsze reportaże radiowe.

Więcej na: radiolodz.pl

 

Pin It on Pinterest

Share This